Davidovy hvězdy

recenze

Davidovy hvězdy (2015) 5 z 5 / jakear
Davidovy hvězdy

Je mrazivý leden, venku řádí sněhová vánice. Před školou v Šalamounově obci, židovské části Stockholmu, někdo zastřelí mladou učitelku. Ještě toho dne jsou uneseni dva desetiletí kluci. Mohla by mezi těmito velmi odlišnými případy, které se však udály ve stejné obci, existovat jistá spojitost? Tomu musí přijít na kloub Alex Recht a jeho vyšetřovatelský tým.

Druhého dne ráno jsou již chlapci mrtví. Na hlavu jim pachatel nasadil papírové pytle s nakreslenými obličeji. Policistka Fredrika věří, že by mohlo jít o jakýsi podpis vraha či vzkaz pro někoho z blízkých rodin obětí. Kolem případu se začne motat záhadný Izraelec Efraim Kiel. Jak moc je do případu zapletený?

Od doby, co Alexovi zahynula manželka, uplynulo už několik let. Se svou nynější přítelkyní Dianou zažívá pěkné chvíle a na stará kolena se učí novým věcem. Fredrika žije se starším mužem a mají spolu dvě malé děti. Po nějakém čase stráveném doma se znovu vrací do své funkce policistky. Práce ji začíná poněkud vyčerpávat.

Někde na internetu jsem se setkal se zajímavým označením autorky Kristiny Ohlsson jako „Stieg Larsson v sukni“. Zpočátku jsem si nechtěl připustit, že by se mohla mistrovi vyrovnat. Její styl mi připadl jaksi syrový. Stačilo si ale jen zvyknout na jazykové zvláštnosti a musím uznat, že toto přízvisko sedí. Kristina umně vede příběh a pohrává si se zápletkou.

Knihu doporučuji všem příznivcům severské detektivky. Román se jistě bude vyjímat jako skvělé čtení na léto.

Pro server Knihcentrum revue, 12. července 2015

jakear
22.10.2017

Dobrý den, děkuji za komentář. Já sám nejraději čtu všechny série chronologicky, i když se jedná "jen" krimisérie. Bohužel tahle kniha se ke mně dostala jako první. Ale každopádně mám určitě v plánu se k sérii vrátit a začít od začátku :-).

ddkk
21.10.2017

Četla jsem všechny knihy Kristiny Ohlsson, které u nás vyšly. Její psaní mi velmi konvenuje a příběhy, které na sebe v zásadě navazují, také. Doporučuji číst opravdu chronologicky, navíc, na konci jednotlivých knih ponechává otazníky, na které čtenář opravdu naléhavě potřebuje odpovědi. A těch se dočká příště....