Uháčkujte si to! Klidně ze starého trika!

recenze

Háčkování velkým háčkem (2016) / Lea47
Háčkování velkým háčkem

Pokud máte doma staré oblečení či prostěradla, a právě s nimi míříte k popelnici, tak to ihned otočte a mažte zpátky domů.

Nakladatelství Metafora vydalo začátkem letošního roku publikaci Háčkování velkým háčkem. Jestli vám háčkování vůbec nic neříká, ale osud naší planety vám není zcela ukradený, máte ideální příležitost spojit příjemné s užitečným. Nastříhejte zbytky nepotřebných látek a podle jasných a stručných návodů z této knihy si vyrobte svoji vlastní přízi.

Následuje krok nejtěžší, pomineme – li rozstříhání památečních košil, a to samotné háčkování. Tahle příručka nenechá ve štychu ani totální amatéry. Od držení háčku, přes držení příze se prokoušete až k základnímu háčkovacímu stylu – takzvanému řetízku. Pokud se vám podaří osvojit si zátažný uzel a řetízková oka, můžete začít koketovat s jednotlivými typy sloupků, a že jich je požahnaně; krátký, dlouhý, dvakrát nahozený...

V knize jsou podrobně rozebrány všechny použité styly. Posledních pár stran je věnovaných přidávání a ubírání ok, háčkování do kruhu, napojování přízí, zakončování a jiným háčkovacím lahůdkám. Jak poznamenal můj logický manžel, tyto informace by měly být na začátku knihy. Ale všichni víme, že muži neumějí hledat.

Autorkou knihy je Dedri Uysová, návrhy jednotlivých výrobků ovšem dodalo i několik dalších dam. Obsah je rozdělen do dvou částí a to DO DOMÁCNOSTI a JEN PRO VÁS. Na téměř sto padesáti stranách nejdete návody k výrobě různých koberečků, polštárů, prostírání, taburetů, šperků či tašek. Vše je samozřejmě doplněno fotografiemi a rozhodně je na co se dívat.

Háčkováním ze zbytků látek vlastně pojmete tři body z hierarchie nakládání s odpady – předcházíte vzniku odpadu, opětovně používáte a recyklujete. Z tohoto ekologického chování můžete mít dobrý pocit a zároveň vám přinese radost z tvořivé činnosti a arzenál dárků pro vaše milé. Vlastnoručně vyrobený dárek je totiž ten NEJ.