Trochu jiný americký teen film

recenze

Oko za oko (2017) 3 z 5 / PokiCz
Oko za oko

Ostrov Jar je oblíbená lokalita pro dovolenou. Trajekt z pevniny na něj jezdí každou půl hodinu a zdejší obyvatelé si musí dávat pozor na turisty. Kat, Mary a Lillia si ovšem musí dávat pozor i na jiné osoby. Znáte to, když se s někým přátelíte a on vás následně zradí? Přesně to zažívají tyhle tři holky a nechtějí to nechat jenom tak. Zrada, pomsta, přátelství, touha a hlavně lidskost vás čekají v téhle zajímavé knížce.

Lillia patří mezi školní elitu, o Kat kolují nepěkné pomluvy a Mary právě začala chodit na Jarskou střední. Na první pohled nemají nic společného, ale postupně zjišťujeme, že toho mají společného více než dost. Kniha je psaná z pohledu hlavních hrdinek. Čteme tedy pohledy tří různých osobností a ze začátku to pro mě bylo značně matoucí. Nevěděla jsem, která je která, protože jsem si nedokázala zapamatovat jména. Několikrát jsem musela listovat knihou, abych si o těch jménech něco zjistila. Každopádně to se po pár desítkách stran zlepšilo a mohla jsem si nerušeně užívat čtení.

Postavy mi do hlavy vstupovaly pomalu a nenuceně. Charaktery měly rozdílné, takže když už jste vedlejší postavy nepoznali podle jmen, tak alespoň podle jejich vlastností. Musím říct, že kniha je plná klišé - školní elita s roztleskávačkami a fotbalisty v čele, jedna tichá holka s temnou minulostí, jedna drsná holka, která se kamarádí jenom s drsnými kluky. Zajímavé bylo to, že jedna z postav do školní elity patřila. Každá postava má samozřejmě dvě tváře a nejsou jednostranně zlé nebo hodné. Upřímně doufám, že kluci dostanou v dalších dílech víc místa. Tenhle díl byl opravdu jenom o holkách, jejich pocitech, nápadech, spojenectví a tak podobně. I když se to někomu může zdát divné, tak jsem si oblíbila Reeva. Reeve je kluk, na kterého má spadeno Mary a tipuji, že bych ho opravdu neměla mít ráda za to, co jí provedl. Jenomže mám a doufám, že se v dalším díle ukáže, že opravdu není tak zlý.

Musím pochválit i krátké kapitoly, které se postupně prodlužovaly. Nemusela jsem tak zoufale odkládat knihu v půlkách kapitol, ale v klidu jsem si dočetla kapitolu celou. Během čtení jsem tak byla mnohem klidnější. Dokonce to ve mě zanechávalo napětí, jelikož se střídaly výše zmíněné pohledy. Musela jsem si tak dvě-tři kapitoly počkat, než opět přijde řadu na postavu, u které jsem byla napjatá. To čekání se ovšem také s časem zkracovalo. Jednotlivé příběhy začínaly splývat a hltala jsem každou další stranu. Chtěla jsem vědět, jak to skončí, ale následně mě překvapil nepříjemně otevřený konec.

Kniha se mi četla příjemně, po prvotním zmatení mě už nic nerušilo a na chvíli jsem si u ní odpočinula. Jediné, co mě při čtení vyloženě vytočilo, byla backstory Mary. Vůbec tam nebyla potřeba, Mary se mi líbila i bez té temné minulosti a prostě se mi to zdálo celé přehnané. Působilo to na mě, jakoby se autorky snažily předělat knihu pro mladší čtenáře na knihu pro starší čtenáře tím, že tam šoupnou něco hrooozně tragického a smutného. Bohužel to nepomohlo. Stále si myslím, že největší požitek z knihy budou mít holky v 9. třídě nebo 1. ročníku střední školy.

Pokud zrovna hledáte klidnou, odpočinkovou knihu a líbí se vám prostředí středních škol (jako z amerického filmu), tak by se vám zrovna tahle mohla líbit. Bonusově to má i dobrou zápletku a autorky vás vtáhnout do děje. Dokážu si představit, že kdybych četla knihu na dovolené u moře, tak bych z ní měla úplně jiné pocity než teď. Nic není černobílé a tahle kniha je toho důkazem.

Poki z archivnik.blogspot.cz