Tíha vesmíru

recenze

Tíha vesmíru (2017) 4 z 5 / rode
Tíha vesmíru

Libby původně označena jako nejtlustější teenagerka Ameriky, kterou museli z jejího domu vytahovat jeřábem je dnes už pouze holka, která má pár kilo navíc.
Ovšem pokud čekáte, že bude ležet doma v posteli s posmrkanými kapesníky všude okolo, tak jste na omylu. Je to skvělá a sebevědomá holka, která nemá problém nastoupit před celou školu ve fialových bikinách a má na sobě napsáno: Někdo tě chce.

Jack je frajírek, který hraje fotbal a samozřejmě chodí s nejhezčí roztleskávačkou, ovšem má velké tajemství, trpí prosopagnosií, což je nemoc, která způsobuje, že nerozezná tváře.
Za předešlé škatulkování se omlouvám, Jack je přemýšlivý a v podstatě hodný kluk, který kolem sebe jenom měl nevyspělé kamarády a sám nechtěl upozorňovat na svoji vadu.

Co se stane, když se holka, kterou fakt nemůžete přehlédnout, potká s klukem, který nezvládá rozeznávat tváře lidí, protože pro něj jsou všechny stejné?

A máme tu příběh, který je svým způsobem typická americká slaďárna a na druhou stranu je to promyšlený a originální. Pravděpodobně vhodný pro lidi, kteří nejsou spokojeni sami ze sebou, ale samozřejmě i pro všechny ostatní.
Autorka nás seznámila s nemocí o které podle mě slyšelo opravdu jen pár lidí. Ukazuje nám, jak se člověk, který byl dříve nesebevědomý vyvíjí a jak vlastně nezáleží na tom jak vypadáte.

Líbí se mi, že Niven zakomponovala do knížky vše co se dalo, velké přátelství, zklamání, šikanu, lásku, nemoc. Četla jsem i Všechny malé zázraky, což je knížka u které mi nakonec i ukápla nějaká ta slza a jsem ráda, že tady se vodopády slz nekonaly.
Knížku bych přečetla za jeden den, ale rozhodla jsem si ji nechat aspoň na dva dny, abych si příběh Libby a Jacka mohla víc užít.
Dále se mi velmi líbí, že jsou v knize různé odkazy na další knihy a filmy. Je to velmi originální a hlavní postava se tím přiblíží čtenáři.
Nelíbí se mi asi přílišná naivita, protože takhle to prostě opravdu funguje jenom v amerických filmech, nebo knížkách. Nemyslím si, že to jde přenést do našeho \"světa\". Takový věci se prostě reálně spíše nestanou, ale možná proto se mi kniha líbila, protože každý občas potřebuje trochu zbavit Tíhy svého vesmíru a proč ne zrovna četbou krásně napsaného příběhu.

Co říci závěrem, knihu bych rozhodně doporučila a určitě se těším na další kousek od skvělé autorky, teda doufám, že už nějaký píše. Jennifer Niven vychází především ze svých zážitků a zkušeností, tak snad chytla slinu a nápad na nějaký další příběh, který rozšíří young adult scénu.