Světluška aneb Blondýna z Londýna

recenze

Uličnice (2017) 4 z 5 / Ivuska.09
Uličnice

Uličnice je už druhým románem pro ženy, který jsem od slovenské autorky Jany Benkové přečetla. A jsem ráda, že mohu říct, že se mi její knihy zatím velmi líbí. Jsou totiž naprosto odlišné od ostatních děl stejného žánru: neukazují svět v těch nejlepších barvách, zároveň je však pro mě podstatné to, že hlavní hrdinky této autorky neztrácejí nutnou dávku optimismu. A to i ve chvíli, kdy jejich život není vůbec jednoduchý. A určitě se shodneme na tom, že právě to je v životě důležité.

Štěstí čeká na každého z nás, akorát k němu musíme najít tu správnou cestu.

Osobně si myslím, že Jana Benková je srovnatelná s Radkou Třeštíkovou - ale u mě si stojí ještě o stupínek výše, protože i když její hrdinky také padají do deprese, dokáží se na svět podívat i s určitým nadhledem a celkově její knihy nepůsobí až tak pesimistickým dojmem. Děj však často nebývá vyloženě veselý.

Jako hlavní hrdinku zvolila Benková tentokrát mladou dívku Světlanu. Společně se svými rodiči žila poměrně spokojeným životem, ale pouze do té doby, kdy jejímu otci přerostlo vlastní podnikání přes hlavu. Zadlužil se, neunesl tíhu svých dluhů a zbaběle spáchal sebevraždu. Tato situace nebyla lehká zejména pro matku Světlany a velmi brzy svého milovaného manžela následovala na druhý břeh. Světlaně tak ze spokojeného života zůstaly jen vzpomínky a bohužel i dluhy. Nastal čas, aby se postavila na vlastní nohy.

Máme odpovědnost za ty, které máme rádi.

Je zřejmé, že hlavní hrdinka je dívkou, která to v životě nemá zrovna jednoduché. Jenže ze zášti a nenávisti udělala osudovou chybu, která ovlivní celý zbytek jejího života. To, čím si už prošla, nebylo nic oproti tomu, co jí teprve čeká.

Uličnici jsem četla se zatajeným dechem. A to jde o román pro ženy a nikoli o detektivku! Ačkoli Světlana udělala jednu zásadní věc, kterou prostě dělat neměla, tak jsem jí po zbytek příběhu fandila. Potrestaná a snad i poučená už byla dost. Dostala se až na samé dno. Teď je jenom na ní, zda se dokáže vzchopit a vyšplhat se o nějaké to patro výš. Nebo už zůstane dole?

Pokud čekáte od románů pro ženy něco víc, je Uličnice velmi dobrou volbou.