Stalinův nejmilovanější syn

recenze

Nežádejte o milost (2017) 4 z 5 / ivca7818
Nežádejte o milost

\"Ve všem je vždy nějaká logika. Občas je zřejmá už od začátku. Jindy vyjde nalevo až po čase. Ale vždy tam je.\" Tak by se dal charakterizovat politický thriller s příznačným názvem Nežádejte o milost z pera švédského spisovatele Martina Österdahla, jemuž se podařilo brilantně skloubit realitu s fikcí a předložit čtenáři znepojivou vizi zdánlivě demokratického Ruska před dvaceti lety, která má své konsekvence i v dnešní době.
Píše se rok 1996 a Max Anger, švédský analytik pracující pro tajnou rozvědku Vektor, hledá v Rusku svou pohřešovanou přítelkyni Pashii Konvalenko. Bývalý elitně vycvičený voják je členem organizace, která se zaměřuje na rozvoj demokracie a zvýšení bezpečnosti zemí sousedících se Švédskem. Max se orientuje zejména na vztahy s Ruskem, v němž panuje velmi napjatá situace. Blíží se totiž první prezidentské volby od rozpadu Sovětského svazu před pěti lety a výzkumy veřejného mínění ukazují, že největší sympatie má v očích veřejnosti komunistický souputník Zjuganov oproti dosavadnímu prezidentovi Borisi Jelcinovi. V atmosféře různých vnitropolitických konfliktů a uprostřed první čečenské války hrozí, že pokud by Zjuganov vyhrál, mohlo by dojít k znovunastolení Sovětského svazu a komunistické diktatury. Ukáže se, že za nitky ve spletité síti tajných machinací tahá mocná osobnost ukrytá v pozadí, která je známá pod krycím jménem Lazarev.
Když Max zjistí, že jeho přítelkyně Pashie Konvalenko zmizela, vydá se ji do Petrohradu hledat. Pashie pracuje pro stejnou organizaci jako Max, jemuž navíc pomáhala zjistit pravdu o jeho otci a o událostech, které se odehrály v roce 1944 a mají souvislost s jejím únosem.
V komplikovaném příběhu se dvěma dějovými liniemi odehrávajícími se v současnosti i minulosti jsou důležité tři stěžejní body, a sice peníze, politika a technologie. Autor předkládá čtenáři příběh plný záhad a nečekaných zvratů, na jehož konci se dozví, kdo byl Stalinův nejmilovanější syn. Rozhodně to není četba pro každého. Čtenáře může potenciálně odradit komplikovanost a zpracování látky, a pokud se neorientuje alespoň částečně v politickém dění tehdejšího a současného Ruska a nemá potřebné znalosti na poli moderních dějin, pak jej kniha nejenže nezaujme, ale začne se v jednotlivých dějových liniích ztrácet a bude mu unikat kontext.
Naopak já byla paradoxně příjemně překvapena. Ačkoli netíhnu k podobnému typu literatury a z thrillerů si pečlivě vybírám, v tomto případě jsem se rozhodla pro výjimku a dala knize šanci. Jelikož se zajímám o moderní dějiny a obzvláště dějiny Sovětského svazu, nechala jsem se příběhem pohltit a přečetla jej doslova jedním dechem. Obzvláště se mi líbily pasáže odehrávající se v časové sekvenci let 1943-1944 ve Stockholmu a zaujala mne postava tajemného Lazareva.
Autor velmi dobře konstruktivně vystavěl příběh i jeho zápletku a rovněž do něj brilantně zakomponoval reálné události. Jedná se o velmi zdařilou prvotinu, kterou mohu doporučit čtenářům milujícím napětí, politické thrillery i detektivky. Je to návykový příběh, z něhož vás bude příjemně mrazit po těle a budete si přát pokračování.
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Omega. Knihu lze zakoupit přímo v jejich e-shopu nebo v e-shopu knihkupectví Knihy Dobrovský.

Nežádejte o milost Nežádejte o milost Martin Österdahl

Píše se rok 1996 a ruské všeobecné volby se blíží. Pashie, mladá žena, která pracuje pro švédskou společnost, v Petrohradu záhadně zmizí. Přibližně ve stejném čase dochází k útoku na telefonní síť ve Stockholmu, což by mohlo poten... více