Král popu je mrtev, ať žije král: Michael Jackson a jeho cesta ke slávě

recenze

Michael Jackson: Zpátky v čase (2018) 5 z 5 / ivca7818
Michael Jackson: Zpátky v čase

"Když se podíváte dolů z pódia, tak daleko, jak jen oko může dohlédnout, vidíte spoustu lidí. A to je nádherný pocit, i když to stálo spoustu bolesti a dřiny."

V roce 2009 zachvátila svět šokující zpráva: Král popu a světová megastar Michael Joseph Jackson byl 25. června nalezen ve svém pronajatém sídle v oblasti Los Angeles bez známek života. Po neúspěšných pokusech o jeho oživení byl prohlášen za mrtvého.
Nová biografie z pera spisovatele, disžokeje a moderátora Daryla Easlea je psána retrospektivně - příběh se odvíjí od zpěvákovy smrti, pádu na dno a kontroverzí spojených se sexuálním obtěžováním mladistvých po zlatá osmdesátá léta až po počátky rané kariéry spojené s vystupováním ve skupině Jackson 5. Je to hořkosladký příběh malého chlapce, kterému nebylo umožněno prožít své dětství, a který nikdy nevyrostl. Je to příběh nesmírně talentovaného, po slávě bažícího a zároveň nesmírně stydlivého a plachého muže, jehož hudební genialita a osobnost výrazně ovlivnila populární hudbu na mnoho let dopředu a vtiskla jí jedinečný styl. Toto je příběh Michaela Jacksona zpátky v čase.
Počátky Jacksonova pádu se datují do 90. let, kdy zpěvákova sláva začala uvadat a do popředí médií se dostával spíše kvůli skandálům než kvůli hudebním úspěchům. Nařčení ze sexuálního obtěžování mladistvých, jež vyústilo v ostře sledovaný soudní proces, plastické operace, podivné manželství s dcerou krále rock 'n' rollu Lisou Marií Presley, rozvod s Presley i sňatek se zdravotní sestrou Debbie Rowe, plnily bulvární plátky po celém světě. Čtyři roky očekávaná deska HIStory: Past, Present and Future, Book I přinesla kontroverzní hit They Don't Care About Us, v němž se vypořádaval s obviněními, jež padala na jeho hlavu, ale zároveň byl díky němu obviněn z antisemitismu (verš "Dělejte ze mě Žida, žalujte mě" byl nucen pod tlakem veřejnosti změnit). Z miláčka Ameriky se stávala podivná postava, která se stahovala stále více do sebe. Poslední řadová deska s názvem Invincible, která ještě stihla vyjít za zpěvákova života v roce 2001, nepřinesla výraznější hity a hudební kritici poukazovali na její přílišnou rozvláčnost. Řadila se spíše k průměru a nedosáhla velké prodejnosti. Až dluhy jej přiměly vystoupit z ústraní a začít pracovat na novém materiálu i turné, které mělo být jeho posledním a během jehož příprav Jackson zemřel.
Autor dále retrospektivně pokračuje vylíčením nejúspěšnějšího Jacksonova období 80. let, kdy byl zpěvák na vrcholu díky deskám Thriller a Bad. Thriller se stal nejprodávanější deskou na světě, zapsal se do Guinessovy knihy rekordů a zajistil Jacksonovi nesmrtelnost. Tehdy se mu otevíraly neskutečné možnosti a v 80. letech rovněž zakoupil a zvolil si za své sídlo ranč, který pojmenoval Neverland, neboli Země Nezemě, neboť zpěvák miloval knížku o Petru Panovi, chlapci, který nechtěl dospět.
Celkově je biografie koncipována velmi zdařile, obsahuje velké množství fotografií, časovou osu zpěvákova života i kompletní diskografii Jacksonových sólových alb. Retrospektivní pojetí se také povedlo, vrací čtenáře v čase od zpěvákovi smrti po jeho narození a snaží se nalézt kořeny problémů, jež vygradovaly v 90. letech. Fanoušci Michaela Jacksona by si určitě měli knihu přečíst a přitom si pustit některé z jeho písní. Je to příběh mimořádného talentu i ztraceného dětství fenomenálního popového zpěváka.

Knihu vydalo nakladatelství Omega, jemuž děkuji za recenzní výtisk.

Michael Jackson: Zpátky v čase Michael Jackson: Zpátky v čase Daryl Easlea

Cestujte zpátky v čase – z roku 2009 do roku 1958 – a prožijte neuvěřitelný příběh krále popu. K 25. červnu 2009, dni, kdy Michael Jackson zemřel, bylo po celém světě prodáno zhruba 750 milionů jeho alb. Jeho kariéra trvala 45... více