Skvělý pohled do nitra režisérky

recenze

Sběrná kniha (2017) 5 z 5 / pankaplan
Sběrná kniha

Přiznám se, že tuto knihu jsem otevíral s nemalou obavou. Těch životopisných knih jsem přečetl hodně a hodně jsem toho přečetl od samotného Pavla Kosatíka. Často mě irituje, že kniha začíná vyprávěním z dávné minulosti, často řadu let předtím, než se objekt knihy narodil.
Přestože tomu v této knize není jinak, zmíněné pasáže se četly jakoby samy. Helena Třeštíková pochází z pozoruhodné rodiny a vlastně to vysvětluje její život a východiska, která stála na jeho začátku.
Čím je tato kniha jiná? Je to životopisný rozhovor, takže Pavel Kosatík se ptá a Helena Třeštíková odpovídá. Ale některé otázky Pavla Kosatíka zaberou celou stranu knihy, a tak to často připomíná víc dialog dvou lidí, než rozhovor. A to mě na knize hrozně bavilo.
Důraz je na její profesní život, kterému se věnuje drtivá většina knihy. Pokud tam jsou osobní pasáže, tak jimi autoři dokreslují a vysvětlují profesní dráhu Heleny Třeštíkové (takže pokud vypráví o svém manželovi, je to také proto, abyste pochopili, jak bylo toto jejich uspořádání důležité pro její tvůrčí práci, a mimochodem, tato pasáž je hrozně dojemná a hrozně hezká).
Vyprávění o Krátkém filmu, o principech časosběru, o pozadí projektů Heleny Třeštíkové, to všechno se čte velmi plynule a je vskutku velmi těžké si připustit, že musíte jít do práce, že musíte věnovat část své pozornosti rodině a tak dál, protože síla a podmanivost této knihy vám pomáhá zapomenout na reálný svět.
Tomu jistě dopomáhá skutečnost, že Paseka opět předvedla špičkovou práci. Ta kniha, když ji držíte v ruce, připomíná vybroušený diamant. Od vazby, přes design, papír – prostě vše je tak, jak byste chtěli, aby to bylo. Velmi oceňuji, že fotky nejsou uspořádané uprostřed knihy, jak to bývá obvyklé, ale že jsou různě v knize ve chvíli, kdy dokreslují vyprávěnou situaci.
Až do konce jsem nenašel jediný důvod, proč bych měl snížit hodnocení. Na konci je možná Helena Třeštíková trochu zbytečně konfrontační směrem ke Karlovi Vachkovi, s nímž má profesní neshody, ale i to dokresluje, jak dnes vypadá svět dokumentaristiky. Myslím, že tuto knihu mohu směle doporučit všem, kteří se o dokumentární film zajímají. Taky všem, kteří se chtějí víc dozvědět o Heleně Třeštíkové a práci, která za ní stojí.

Hodnocení: 100% (s klidným vědomím)