Skutečný příběh o Andreji Babišovi

recenze

Boss Babiš (2017) 5 z 5 / Miliarda
Boss Babiš

Asi se nenajde nikdo, kdo by neznal jméno Andrej Babiš. Co se však za tímto jménem krývá? Je toto jméno „synonymem“ úspěšného a tvrdě pracujícího podnikatele, který se z dobré vůle rozhodl vstoupit do politiky a vymést onen pověstný „Augiášův chlév“? Nebo je naopak synonymem despotického vůdce, jenž do politiky vstupoval z čistě prospěchářských důvodů?

Kdybychom vycházeli jen z FB profilu Andreje Babiše a jím vlastněných médií, museli bychom jednoznačně zvolit první možnost. Ovšem skutečně tento mediální obraz odpovídá plně realitě? Pokud jste si až do dnešního dne mysleli, že ano, vyvede vás kniha Boss Babiš z omylu. A pokud jste si do dnešního dne mysleli, že „realita“ podávaná veřejnosti PR týmem Andreje Babiše a jím vlastněnými médii je toliko profesionálně vytvořeným pozlátkem, které nemá se skutečností mnoho společného, ukáže vám tato kniha, že realita je daleko horší než jste si mysleli.

Přiznám se, že jsem k této knize byl z počátku velmi skeptický, za což mohly mé ne úplně přesné znalosti o osobě autora. O Jaroslavu Kmentovi jsem totiž věděl jen to, že je bývalým novinářem MF Dnes, odkud odešel neprodleně poté, co jí Andrej Babiš koupil. Bál jsem se proto, že tato kniha bude pouze jakousi formou personální vendety vůči Andreji Babišovi. Poté, co jsem si však o Jaroslavu Kmentovi zjistil další informace, tak se mé obavy zmírnily. K jejich zmírnění přispěl zejména profesní profil Jaroslava Kmenty a jeho předchozí práce v investigativní žurnalistice.

Kdyby totiž existoval nějaký žebříček investigativních novinářů v ČR, „okupoval“ by Jaroslav Kmenta zcela nepochybně horní příčky. A to zejména díky kvalitě jím zpracovávaných témat a taky díky tomu, že se v rámci své novinářské práce řídí heslem „padni komu padni“ bez ohledu na vliv a mocenské postavení osob o nichž referuje. Důkazem budiž např. jeho knižní trilogie o Radovanu Krejčířovi, tetralogie o kmotru Mrázkovi či kniha Superguru Bárta o bývalém předsedovi strany Věci veřejné, ale i řada investigativních článků v magazínu Reportér.

Když jsem se navíc dozvěděl, že autor knihy je jedním z největších profesních znalců Andreje Babiše na poli investigativní žurnalistiky, začal jsem ke knize přistupovat s více pozitivním přístupem a rozhodl jsem se dát jí šanci.

Že mé rozhodnutí bylo správné, jsem věděl hned po přečtení několika prvních stran knihy, které mě velmi pozitivně překvapily. Již od samého začátku je totiž kniha velmi čtivá, což u literatury faktu není až tak obvyklé. Autor však velice dobře zvolil členění knihy do 11 větších kapitol, přičemž každá z nich se věnuje jedné specifické oblasti či období ze života Andreje Babiše a 290 menších „podkapitol“, přičemž každá z nich dostává v knize zcela adekvátní prostor. Proto je kniha prosta jakéhokoliv vedlejšího „patosu“ a životní příběh Andreje Babiše je odvyprávěn takřka bez jakýchkoliv hluchých míst, což výrazně zvyšuje kvalitu knihy. Druhým hlavním kladem je vysoká kvalita investigativní práce autora, jež z knihy přímo vyzařuje. Autor nepochybně strávil pouhým sběrem materiálů k sepsání této knihy tisíce hodin a na řemeslné kvalitě jeho práce je to poznat.

Kniha mapuje v podstatě celý dospělý život Andreje Babiše. Od jeho začátků v podnikání, přes takřka predátorské ovládnutí jednotlivých divizí Agrofertu, až po vstup do politiky. Vedle toho nezapomíná ani na důležité kauzy spojené s touto kontroverzní osobou, jako je její spolupráce s STB, případ Čapího hnízda, snaha o ovládnutí všech policejních složek státu apod. Není však až tak důležité, že autor tyto skandály Andreje Babiše popisuje, důležité je jakým způsobem je popisuje. A zde právě narážím na již zmíněnou, vysokou kvalitu investigativní práce autora. Veškeré Babišovy kauzy jsou totiž v knize popsány velmi podrobně, jsou podloženy řadou vysoce relevantních zdrojů, od zveřejněných odposlechů, přes výpisy z veřejně přístupných rejstříků, novinové články, až po svědectví blízkých Babišových spolupracovníků. A nenechte se mýlit, že by tato kniha byla jen jakýmsi podrobněji rozepsaným „sumářem“ mediálně známých Babišových kauz, není tomu tak. Autor se totiž důkladně věnuje i kauzám z Babišova mládí, které nejsou tak mediálně propírané, ale jsou minimálně stejně důležité a své místo v knize si tak právem zaslouží.

Přestože je kniha jako celek nesmírně kvalitní, nelze nezmínit ani její určité drobné nedostatky. Předně je třeba vytknout enormní složitost některých jejích pasáží, zejména těch věnujících se majetkovým převodům v rámci podnikání Andreje Babiše. Samozřejmě, že tyto převody byly ve skutečnost velmi složité, avšak myslím, že šly podat poněkud srozumitelněji, aby byly „uchopitelné“ i pro běžného čtenáře. Mírně mě zklamal i poněkud, z mého pohledu, menší prostor, který byl věnován tématu Andrej Babiš – politik. Poté, co autor věnoval, až bych řekl nadstandardní prostor, začátkům podnikání Andreje Babiše, jeho politickým machinacím s tehdejší politickou reprezentací, zůstalo jeho samotné působení v politice, datující se od vzniku hnutí ANO, poněkud upozaděno, což je dle mého soudu velká škoda, neboť právě toto téma mě zajímalo nejvíc. Tím však rozhodně nechci říci, že by toto téma v knize chybělo, to rozhodně ne, jen by si zasloužilo větší prostor.

Když však zhodnotím knihu jako celek, převládá u mě nadšení. Kniha rozhodně není žádnou politickou agitací vůči Andreji Babišovi jak jsem se zpočátku bál, ale velmi dobře zpracovaným životním příběhem člověka, který má za sebou víc negativních kauz, než by si kdokoliv z nás pomyslel. Zaslouží si však takový člověk místo ve vrcholné místo v České politice? Již před čtením knihy jsem se domníval, že ne, po jejím přečtení jsem si tento názor jenom utvrdil. A může za to mistrně odvedená práce Jaroslava Kmenty, který mi touto knihou umožnil nahlédnout pod „pokličku“ toho jaký Andrej Babiš skutečně je. A musím říci, že popis některých jeho kauz předčil i mé nejhorší obavy. Ale přesně z tohoto důvodu jsem nesmírně rád, že v ČR stále pracují skvělí investigativní novináři jako Jaroslav Kmenta, kteří se nebojí psát ani o těch „největších zvířatech“ v české politice i jinde, a ještě takto kvalitně.
Byť se kniha jmenuje Boss Babiš, pro mě je největší „Boss“ (v tom nejlepším slova smyslu) Jaroslav Kmenta, který v sobě našel tu odvahu, postavit se jednomu z nejmocnějších lidí v ČR a vydat o něm tuto skvělou knihu. Má za to mé obrovské díky.

Moc bych si přál, aby se tato kniha co nejvíce šířila a dostala se do rukou co nejširšího spektra čtenářů. Bojím se však, že ti, kdo by si tuto knihu měli přečíst jako první, se k její četbě nikdy nedostanou. Snad se mýlím a budoucnost mě vyvede z omylu. Pomoci v tomto záměru může ostatně každý z Vás.

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Boss Babiš je reportážní kniha o temném světe miliardáře a politika Andreje Babiše. Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají. Popisuje nejen jeho skutečný podnikatelský zr... více

Randyz1986
18.03.2018

Skvělá recenze! Naprosto vystihuje i moje dojmy z této knížky. A pod ten závěr bych se klidně rád podespal :)