Šílená jízda

recenze

Šílená (2017) 4 z 5 / Channach
Šílená

Ještě než se dostaneme dál, měli byste vědět jedno: nemám srdce na pravém místě. Ani játra, žaludek a slezinu.

Šílená byla jako závan čerstvého vzduchu. Bylo velice osvěžující číst o hrdince, která není nevinná a dokonalá. Alvina je opravdu šílená. A její vnitřní monology a myšlenkové pochody mě neskutečně bavily. Knihu jsem slupla za den a půl. Nechápu, proč má tak nízké hodnocení na Goodreads nebo Databázi knih. Trochu mi připomíná pohádku O třech přadlenách Karla Jaromíra Erbena. Liduška nic neuměla a byla líná jak veš a k pohádkovému království přišla. Alvina se o svůj žvanec bude muset ještě porvat v dalších dílech.

Hned na úvod musím pochválit českou obálku. Na první pohled zaujme, ale není nijak výjimečná. Ovšem po sundání papírového obalu jsem se zamilovala. Kniha samotná má nádherně sladěné barvy – z černobílé vystupují rafinovaně jisté detaily v nádherném odstínu oranžovo-růžové. Stejnou barvou jsou i úvodní listy vazby a mně se to moc líbilo. Vždycky, když jsem knihu brala do rukou nebo pokládala, musela jsem ji chvíli uhranutě pozorovat.

„Ty tweetuješ o pornu z pracovního účtu?“
„To byl pracovní účet? Jejej. Blbý, no,“ utrousím.

Autorka této šílené jízdy pracovala nějakou dobu jako módní stylistka. A je to znát. Oblečky, doplňky, světové značky. Vše krásně zabalené do výše popsaného dárkového balení. Kombinace luxusu, šílenosti a chladnokrevnosti (Alvinu fakt nic nerozhází… tedy většinou) mě opravdu dostala. Ale Chloé Espositová neklouže jen po povrchu. Alvinu dokonale rozebere a má perfektně propracovanou její psychologii.

Trochu mě mátl překlad. Jednou se mluvilo o princi Jasoňovi a pak Krasoňovi. Charming je prostě a jednoduše Krasoň. Jinak nemůžu českému vydání upřít zhola nic. Čtení jsem si užila a těším se na druhý díl Bad, který ve světě vyjde v únoru 2018. Doufám, že ho Jota vydá, protože si hodlám počkat.

Doporučuji Šílenou k přečtení, protože jsem si při čtení opravdu odpočinula od reality a užila si záporačku hlavní hrdinku, které, i když je úplně cáklá, musím držet palce. Jinak to nejde.