Síla se zrodí z nejslabších. Svobodu přinesou pronásledovaní.

recenze

Falešný polibek (2017) / Snow Fairy
Falešný polibek

Být obyčejnou dívkou, je sen, který Lia už dlouhou dobu sní. Představuje si, jak je její život neobyčejný ve své obyčejnosti a jak jí tvrdou prací sílí ruce. Úplně před sebou vidí život, který by vedla, kdyby jenom byla normální. Ale ona není. Je královská dcera, takzvaná První dcera Morrighanu, království, jež kdysi dávno jenom vzkvétalo. Teď už je to jiné místo. Temné, kde Liu nečeká nic pěkného. Naopak, čeká ji dohodnuté manželství s princem, kterého nikdy neviděla a kterého ani nemiluje. A tak se Lia rozhodne vzít osud do vlastních rukou. Útěk a život na vlastní pěst, jenom s nejlepší přítelkyní Pauline, je řešení, kterým může všechno změnit. Vysněný život má téměř na dosah ruky.
První dcery jsou cenné převážně pro své kouzelné dary, které vypadá, že Lia ani nepodědila. Dokud se neukáže, že Lia je možná více než jenom První dcera...

Když člověk hledá lásku a svobodu ve světě, kde láska ani svoboda nemají zelenou, je pokus o útěk to nejlepší možné řešení. Lia má nicméně za sebou armády dvou království, které se snaží ji získat zpět. A jedno království, které usiluje o její život.

V knize Falešný polibek není nic takové, jak se na první pohled zdá. Veškeré zápletky mají hořkosladký a temný podtón. Atmosféra je stejně taková, ale při čtení působí poutavě, což čtenáře vtáhne a nepustí. Autorka při psaní mlží a hranice mezi jednotlivými úhly pohledu se stírají právě v okamžiku, kdy se ony hranice zároveň staví zpátky. Jednu chvíli vám autorka dává šanci, že všechno odhalíte. Hned poté vám ale všechny šance na odhalení vezme. Jestli Falešný polibek v něčem vyniká, je to určitě umění mlžit na každé stránce. Díky tomu, že se v knize neustále něco děje se čtenář prakticky nikdy nenudí, neboť má vždycky o čem přemýšlet.

Falešný polibek je kniha, která má neskutečný potenciál využitý naprosto originálním způsobem. Autorka netroškaří a děj napsala nevyzpytatelný, chytrý, bojovně agresivní a stejně jako je styl psaní čtivý, tak je živočišný a otevřený. Myslím, že postavy jsou také chytře vymyšlené a zpracované. Čtenář se s nimi, a to především s Liou, dokáže ztotožnit a najít uvnitř nich i kus sebe. Co se Liy týká, tak musím říct, že je to postava, kterou jsem si velmi oblíbila. Má nezávislého bojového ducha a to i přesto, že na své straně až tolik výhod nemá. Celkový koncept knihy je povedený a originální a jak už jsem se několikrát zmínila, temný, kde za každým rohem může číhat nebezpečí.
Mary E. Pearson je autorka, ke které se čtenář rád znovu vrátí. Jednoznačně otevřený konec prvního dílu vyloženě vybízí ke čtení dalšího stejně jako fakt, že konec končí v možná nejvíce napínavé scéně. Falešný polibek je od začátku do konce chytře sestavená směs temné fantasy a romance, která je na jednu stranu tak nevinná, až to působí skoro podezřele nevinně ve světě, kde je nevinnost paradoxně to poslední, na co byste mysleli.