"Rosie a Alex jsou přátelé. A to je ten problém."

recenze

S láskou Rosie (2014) / Snow Fairy
S láskou Rosie

Mít nejlepšího kamaráda nebo kamarádku je pocit k nezaplacení. Hned se na světě cítíte lépe a nemáte takový ten neodbytný pocit samoty. Rosie a Alex tento pocit neměli nikdy. Byli spolu odjakživa, co si oba pamatují, a vždycky si říkali úplně všechno, ať se to týkalo čehokoli. Ve slovníku Rosie a Alexe neexistovalo slovo tajemství. Ale byla v podstatě jenom otázka času, kdy by se z takového přátelství vyklubalo více než jen chtíč být přáteli.

Jsou tady ale některé věci, které si Rosie a Alex ani v takovém přátelství neřeknou. A tak si postupně oba zvykají na život a na všechny jeho odrůdy. Procházejí světem, aby se naučili, jak to chodí, když je nutné rozhodnout se, jakou cestou půjdou. Ne všechny plány jim vyšly tak úplně podle představ a Rosie a Alex se najednou ocitají na úplně opačných koncíh. Alex má svůj sen a má i svůj úžasný život. Rosie se musela svého snu a vysněné školy vzdát, ale Alexovi úspěch ze srdce přeje.

Ale co si vlastně přeje Rosie a její srdce? A co Alex jeho city?

Rosie a Alex jsou přátelé. A to je ten problém. Věta, kvůli které jsem se chtěla dozvědět víc.

Z dětí teenageři, z teenagerů adolescenti a nakonec dospělí. To všechno byli a jsou Rosie a Alex. Nerozluční kamarádi, kteří se ale nakonec musejí rozloučit, protože život na nikoho nečeká a Rosie i Alex mají své sny. A také city, které dlouhé roky nespatří světlo světa.

S láskou, Rosie je kniha vyprávěná napříč léty. Oba kamarádi si užívají života, svého přátelství i toho, co mají a chtějí. Léta utíkají a s nimi i Rosie a Alex. To se mi na knížce velmi líbilo. Že příběh nezakrněl v jednom období života, ale pokračoval dál a nesl s sebou témata obyčejných všedních dní, humoru i lásky. Námět, který Cecelia Ahernová v knize nastiňuje je velmi příjemný, romantický s trochu hořko-sladkou příchutí a smyslem pro humor, který vždycky potěší. V tomto osobně nemám jediný problém. Autorka píše skvěle, čtivě a povzbudivě a celkově námětu a příběhu nemám co vytknout. Je to jednoduché i komplikované zároveň a jednoduše je to velmi milá knižní záležitost.

Nicméně mám z knížky i poněkud smíšené pocity. Já měla totiž problém maličko někde jinde, než co se příběhu nebo stylu psaní týká. Před rozečtením knihy jsem si přečetla anotaci a moc jsem se těšila na romatickou knihu, u které si odpočinu. Pravda, toho se mi víceméně dostalo.

Ale úplně mě vyvedlo z míry to, že kniha je celá psaná v e-mailech, zprávách, dopisech a dalších podobných korespondeních. Nechápejte mě špatně, já mám moc ráda, když je knížka obohacená o nějaký ten e-mail nebo sms či dopis, ale rozhodně bych nečekala celou knihu psanou v předmětech, příjemních a odesílatelech. Možná je to jenom můj subjektivní pocit, ale zdálo se mi, že tímto kniha nejvíce ztratila. Všechny pocity, myšlenky postav, různé další myšlenkové pochody mám raději v klasické podobě. Tento nápad, že bude všechno psáno v mailech, mi prostě nesedl. Nápad je to originální, ale tohle není úplně něco, z čeho bych vyskakovala do stropu.

S láskou, Rosie je ale jinak opravdu milá knížka. Nejednou jsem se u ní pořádně zasmála, autorka Rosie obdařila úžasným smyslem pro humor i pro sebekritiku. Alex je ambiciózní, ale jako kamarád se jeví jako někdo, koho byste chtěli mít nablízku.

Jak jsem říkala, z příběhu, vypravování, ze samotné autorky, mám rozhodně radost. Všechno tohle se mi zamlouvalo. V budoucnu ráda po nějaké další knížce Cecelie Ahern sáhnu.

Největším zklamáním této knihy pro mě bylo právě to e-mailové zpracování. Tohle mě na S láskou, Rosie zklamalo. Nečekala jsem to a ani se mi to nelíbilo. Myslím, že tento druh knihy je důležité si odzkoušet na vlastní kůži, zda-li vám sedne ve všech aspektech nebo jenom v některých.

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Hlavní hrdinovia, Rosie a Alex sú najlepší kamaráti. Ich vzťah je zo dňa na deň pevnejší a krajší, no ich cesty zakaždým niečo rozdelí. Keď sa Alex musí s rodičmi z Írska presťahovať do Bostonu, obaja tínedžeri kujú plány, že príd... více