RC: Eleanor & Park

recenze

Eleanor & Park (2014) 2 z 5 / Nelin
Eleanor & Park

Na tuhle knihu jsem se hodně těšila. S chutí jsem se pustila do čtení a jasno jsem měla po pár kapitolách. Není to to, za co to všichni mají. Zklamání jsem pociťovala téměř po celou dobu, co jsem knihu četla.
Do určité doby byl děj nepřítomen a objevil se až s tím konečným rozuzlením, což také nic moc. Vlastně asi do poloviny jsem nevěděla, co se děje, lépe řečeno: Co se vlastně dělo, neboť Eleanor to doma nemá jednoduché a minulost v té domácnosti není růžová, ale to se právě čtenář dozví až téměř na konci.

Styl psaní mi, dá se říct, sedl, ale nebylo to úplně super, jak už jsem zmínila, celé to bylo skoro bez děje, takže jsem se do čtená musela tak trochu nutit. Jinak si myslím, že autorka má rozhodně na víc.
Kapitoly jsou střídavě děleny z pohledu Parka a Eleanor, což mi moc nevyhovovalo, protože se mi to zdálo být trochu chaotické. Některé ty části byly totiž hodně krátké.
Hodně jsem u čtení usínala a po nějaké době jsem se do Eleanor & Park musela nutit.

Postavy podle mě nebyly zas až tolik propracované. Ano, každá měla něco svého, něco, co je od sebe odlišovalo, ale zdaleka nejsou dokonalé.
Park je obyčejný asijský kluk. Rád poslouchá muziku a drží se raději stranou. Nebyl mi nijak zvlášť sympatický, neoblíbila jsem si ho a ani mi nijak nevadil. I když ke konci jsem ho možná vnímala už trochu jinak.
Eleanor mi byla ze začátku dost nepříjemná. Pořád na Parka nadávala a byla celkově dost pesimistická a prostě mi nesedla. Pak už jsem si na ní docela zvykla, ale oblíbit jsem si jí nedokázala.
Eleanořinu mamku nechápu. Musela bych tu spoilerovat, kdybych to měla vysvětlit, tak napíši jen tohle: Je to žena v domácnosti, miluje své děti, ale...

Knihu Eleanor & Park chci doporučit všem nenáročným čtenářů, kterým nevadí takové to rozuzlení děje až na samém konci, láska a doba, ve které asi žili naši rodiče a prarodiče.
Pokud Vám styl psaní sedne a děj se bude také zamlouvat, je to správná kniha pro Vás, ale pokud ne, tak jste na tom asi podobně, jako já - Bude se to číst špatně.
Rozhodně to není kniha k zahození.

Obálka je moc hezká, ale nejsem si úplně jistá, jestli by mě v knihkupectví zaujala. Je krásná, jednoduchá a trefná, ale kdybych o té knize nic nevěděla a šla do knihkupectví, asi bych si jí nevšimla. Je trochu nevýrazná... Nejvíc se mi na ní asi líbí ta bublina, ve které je vepsáno YOLI. Je 3D a ty postavy jsou na dotek jiné, než samotná obálka.