Psychologická sonda do duše schizofreniků

recenze

Piercing (2012) 5 z 5 / Violetti
Piercing

Kawašima je úspěšný v zaměstnání i v životě, pracuje jako grafický designér a s manželkou má krásnou čtyřměsíční dceru.
Jeho život se ale změní v okamžiku, kdy pocítí nutkání dcerku zabít sekáčkem na maso. Aby se vyhnul této podivné potřebě, utíká dočasně do hotelu, kde chce místo dcery obětoval prostitutku. Netuší ale, že si oběť vybral nesprávně...

Na tento román jsem se velmi těšila. Rjú Murakami je velmi provokativní autor a má velmi různorodé romány, které ač se zdají být prvoplánovitě hloupě násilné, obsahují většinou psychologický podtext a jeho postavy jsou skutečně zajímavé. Nejinak je tomu i u Piercingu, ale nepředbíhejme události.

Jednu věc mají Rjúovy romány společnou - ať jsou sebeodlišnější, ve všech se alespoň okrajově objevuje téma SM klubů a nevěstinců, stejně jako touha po násilí, smrti a nebo krvi. A nejinak je tomu i u Piercingu. V tomto ohledu ale velmi mate anotace na obálce, jelikož rozhodně není plná sexu.
Na druhou stranu musím uznat, že ač zde byly scény, ze kterých se zvedal žaludek, byly to povětšinou jen představy a touhy hlavního hrdiny. Celkově je kniha temnější a hutnější, co se atmosféry týče. Je mnohem psychologičtější a troufám si říct, že díky tomu i zajímavější. Není to jen prvoplánovitě sex, drogy a násilí, což je model, dle kterého Murakami většinou píše.

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla. Na to jak je útlá je opravdu velmi hutná a po dočtení mi bylo těžko, zároveň stránky neubíhaly tak lehce jako jindy.
Musím říct, že za tohle Rjú Murakamimu klobouk dolů, neb je to dle mého názoru jeho vrcholné dílo, tedy alespoň z těch, které byly vydané česky. Nezklamal a co víc, příjemně překvapil různorodostí a záležitostí, kterou bych asi nečekala. Je to velmi vyzrálé dílo a navíc na rozdíl od Nekonečné, téměř průzračné modři nebo Čár má zápletku a propracovanou dějovou linii.

Piercing Piercing Rjú Murakami

Provokativní bestsellery Rjú Murakamiho ukazují japonskou společnost obnaženou až na samou dřeň, se všemi zápornými jevy tokijského „pekla“. V psychologickém thrilleru Piercing (1994) se hrdina rozhodne zavraždit v hotelovém pokoj... více

WEIL
06.08.2012

Proč se to ale jmenuje jak se to jmenuje?
Úspěšný člověk, má krásnou ženu, čtyřměsíční dcerku, a náhle jde po ní se sekáčkem?
Jde si někam ulevit, ale narazí...
Tohle schéma jako bych už mockrát četl, mockrát viděl, skrz to opakování mě nudí.

Postrádám zde nějakou návnadu, proč bych to měl vůbec číst.

malc8k
27.07.2012

pěkná recenze,žádné dlouhé litánie o ničem :)
na murakami (rjúho i harukiho) se taky už delší dobu chystám,japonci jsou celkově hodně ulítlí národ,tak věřím,že se to otiskne i do jejich knih :)