Příliš "vadná" dokonalost!

Vadná (2016) 5 z 5 / mmmisulka.r
Vadná

Co je morální?
Co je správné?
A kdo rozhodne o tom, jestli jste přípustní a v pořádku?

Možná i vy jste vadní...
jen o tom zatím nevíte!

Hlídejte si záda!

Neptejte se mě proč, ale v jednom momentě čtení jsem si vzpomněla na Stepfordské paničky. Podobnost hledejte ovšem pouze v určitém - rádoby - "pozlátku".

Abych pravdu řekla, rozhodně jsem nečekala takový příběh. Po přečtení anotace jsem si samozřejmě říkala, že by to nemuselo být špatné, ale vzhledem k tomu, že jsem od Cecelie četla pouze knihy P.S. miluji tě a S láskou, Rosie, tak jsem nečekala něco v tomhle - geniálně odzbrojujícím stylu!

Celestine je ve všech ohledech takřka dokonalá, žije v dokonalé rodině, s dokonalými rodiči, dokonalými sousedy... Za touto dokonalostí stojí ovšem striktní dodržování morálních zásad, slušných pravidel a dalších daných požadavků. Tyto pravidla v jejich poklidném a vzkvétajícím městečku vytvořil Výbor! Hlavním úkolem výboru je, aby zamezil špatnostem a vytvořil komunitu dokonalých lidí, kteří půjdou příkladem všem ostatním.

Nikdy nemůžete vědět kdy a kde vás Výbor a jeho hlídka pozoruje. Nemusíte si být ani pořádně vědomi toho, že něco děláte špatně.

Poklidnou večeři u Westů naruší ohlušující alarm hlídky, která se přiřítí do jejich ulice. Pro koho si jedou? Zrovna v naší ulici? Soudce Crevan je blízký rodinný přítel, Celestine chodí s jeho synem Artem. Možná to nabádá k tomu, že zrovna jejich rodině se nemůže nic stát, když mají za přítele právě hlavního "spasitele" dokonalých. Hlídka zadržela jejich sousedku...nikdo by neřekl, že zrovna ona by se mohla něčím provinit a být označena za vadnou.

Pokud vás hlídka zadrží a odvleče z důvodu provinění, už není cesty zpět. Ač si nejste vědomi svého selhání či prohřešku. Jakmile jste označeni a odsouzeni jako vadní, jste navždy pro ostatní veřejnost pošpinění. Váš život už nikdy nebude stejný, budete vězněm na svobodě! To ale není to nejhorší. Prohřešky jsou posuzovány jednotlivě podle druhu provinění a podle toho budete ocejchováni. Ano! Téměř jako ve středověku, rozžhaveným železem a na určité místo na těle. Spánek, jazyk, chodidlo, kůže nad srdcem, dlaň. Nejvíce v historii města byly vypáleny tři cejchy. Ale někde mezi dokonalými je osoba, která si jich vyslouží mnohem víc!!!

Dokonalí žijí v jedné pospolitosti s vadnými. Nežijí ovšem ve stejných podmínkách. Ani pro jednu stranu to není jednoduché. Existuje spousta zákazů, které musí obě strany dodržovat. Některé se ale staví proti morálním zásadám, na kterých paradoxně lpí sám výbor.

Jenže co je považováno za opravdu vhodné a co ne? Věci, které vám přijdou přirozené můžou být považovány za selhání a náznak vadnosti. Celestine nad tím nikdy neuvažovala, nikdy se nedostala do situace, která by byla v rozporu s pravidly...až teď!

Můj dojem
Nejsem odborník na literaturu, ale tenhle příběh maličko zavání "tak trochu jinou" science fiction - ač je to v rozporu s pravým slovním významem.

Já jsem si opravdu přišla jako v jiném světě. Nechci si ani představit, že by mohlo něco takového existovat. Možná je prvotní myšlenka tohoto "programu" dobrá. Donutit lidi, aby byli dokonalí, aby dodržovali určitá pravidla. Ale kdo rozhodne o tom, jak soudit??? Kdo rozhodne o tom, co je opravdu závažné a není to v rozporu s morálními zásadami, které nám vštěpovala do hlavy už i samotná bible, rodiče nebo zákon? To, co se v knize dělo, bylo v mnoha ohledech rozporuplné, ale vždy se to vyřešilo tak, aby se to hodilo do "krámu".

Cecelia Ahern mě totálně odrovnala a dostala. Napsala geniálně absurdní román, který nenechá chladným žádného čtenáře a to nepřeháním. Vadná zacloumá každou buňkou vašeho těla. Možná je kniha řazena do literatury pro mládež, ale nic to nemění na tom, že kniha sedne úplně každému bez rozdílu věku.

Smekám před autorem, který dokáže napsat příběh, ve kterém zabrnká na všechny vaše emoční struny. Už jsem četla hodně knih, které mě opravdu nadzvedly, ale téhle se nic nevyrovná. Dlouho jsem nebyla takhle zoufale naštvaná na celý svět. Bezmoc a pokoření cítím ještě teď a nespravedlnost ve mě doslova bublá!

Vadná je prvním dílem série. Na rovinu vám říkám, že po přečtení budete chtít okamžitě další díl. Doufám, že nakladatelství Omega s tím urychleně něco udělá. Tahle kniha si zaslouží stoprocentní pozornost. Prostě geniální a dokonalé!

Bezprostřední dojem po přečtení?
Světe div se.
Jsem "VADNÁ"!!!