Překvapivá historická studnice

recenze

Nezlomná (2016) 5 z 5 / Channach
Nezlomná

„Možná potřebujeme zlé časy, abychom uměli docenit ty dobré.“

Nezlomná je v pořadí třetí knihou od Lesley Pearse, která se mi dostala do ruky. Musím říct, že je jednoznačně nejzdařilejší. Je propracovaná, promyšlená, nejsou v ní žádné zbrklé Deus ex machina zvraty a je velice čtivá. Autorka jako by vyspěla, vypracovala se.

Jedná se také o kvalitní studnici informací o první světové válce – jejích bitvách, o úloze žen jak doma, tak přímo na frontě, o mužích, kteří ve válce bojovali, a také následcích a strašáku jménem španělská chřipka. Lesley Pearse vypracovala svůj domácí úkol. Na psaní se skvěle připravila a získané znalosti zúročila.

Například já jsem netušila, že raněné do nemocnic rozvážely vlaky. A samozřejmě jsem si ze školy pamatovala, že se válka vedla v zákopech, ale mnoho informací pro mě bylo nových. A také jsem si připomněla, že právě ona „Světová válka“ byla hnacím motorem změn ve společnosti a technice.

Svůj domácí úkol splnili dobře také v nakladatelství. Překlad je skvělý, tentokrát mě do očí nepraštilo tolik chyb. Obálka je jiskřivá a na první pohled lze poznat, že patří mezi knihy Lesley Pearse. Bohužel bych ale uvítala trošku jiný tón. Je totiž poněkud zavádějící. Moje sestřenice knihu viděla a hned se ptala, co to čtu za románek. A mě z toho bylo smutno, protože kniha je docela drsná, na vážné téma a rozhodně se nejedná o přírůstek do červené knihovničky. Nevím, jestli to nezmenší okruh potencionálních čtenářů. A to by byla škoda.

„Pojďme si vybalit a trochu se zabydlet v kajutě, nebo nám tu umrzne prdel.“

Pokud jste nečetli Společnici, první díl Nelomné, určitě tak učiňte. Pokud jste ho nečetli a nechce se vám do něj, ničemu to nevadí, protože všechno lze skvěle pochopit a přitom není „opakování událostí z prvního dílu“ nikterak zdlouhavé nebo nudné. Bez obalu ale přiznávám, že se mi Nezlomná líbila daleko víc než Společnice.

A to především díky Etiennovi. Belle s Etiennem mi takřka zlomili srdce, když se na konci prvního dílu rozhodli nechat věci tak, jak je nechali (nechci spoilerovat). I když v tu chvíli to byl pro Společnici perfektní konec. Jakmile jsem však uviděla v anotaci Etiennovo jméno, musela jsem si druhý díl přečíst. Udělala jsem dobře. :-) Milostný trojúhelník, pochyby, rozhodnutí, jednání i pocit štěstí s jistým „ale…“ a sebeobětování mají naprosto logické důvody a přijdou mi velmi realistické.

Doporučuji Nezlomnou k přečtení i mužům. Jak jsem říkala, poskytuje kvalitní svědectví o první světové válce.

Pro nás, pro ženy, se jedná o skvěle napsanou knihu plnou lásky, obětování, bolesti a touhy a měly bychom si ji přečíst už kvůli našim prababičkám, které za naše volební právo bojovaly a neměly bychom zapomínat, že ne vždy bylo naprosto normální, že si ženy mohly dát něco k pití či jídlu v hostinci. Jak říkala naše učitelka dějepisu: „Ve 20.století platilo krédo: Kdo zapomene svoji minulost, bude nucen ji prožít znovu.“

Samira
23.10.2016

Krásná na recenze, na knihu se opravdu moc těším. Škoda té obálky, myslím, že by si zasloužila jinou.

alzbeta4340
23.10.2016

Moc pěkná recenze. Díky za ni. Obálka je skutečně zavádějící, takový obsah jsem nečekala. Knížku si opatřím a přečtu.