Prchající dívka a mrtvý manažer

recenze

13 hodin (2015) / DaveBukowski
13 hodin

Je 16. ledna a Kapské Město čeká rušný den. Rušný… a krvavý.

Před Bennym Griesselem, už 156 dní úspěšně abstinujícím alkoholikem, se rýsuje perných třináct hodin. Už v časných ranních hodinách se objeví dvě mrtvá těla a brzy se ukáže, že v Kapském městě utíká před jistou smrtí v podobě krvelačných pronásledovatelů náctiletá americká turistka - kamarádka jedné z nalezených obětí. Paralelně se rozbíhají dvě vyšetřování a policie ani prchající dívka si ani náhodou nemůžou být jisti, že všechno dospěje ke zdárnému konci.

Chytrý děj, nepolevující tempo

Další knihu Deona Meyera netrpělivě očekávám už od chvíle, kdy jsem dočetl poslední stranu Ďáblovy hory - skvělého úvodního dílu série s Bennym Griesselem, který u nás vyšel na Velký knižní čtvrtek. A jsem rád, že konečně můžu říct, že druhý díl s názvem 13 hodin je alespoň stejně tak dobrý.

Zatímco zápletka točící se okolo mladé Američanky, kterou napříč celým Kapským městem pronásledují nelítostní zabijáci, je napumpovaná adrenalinem a donutí vás zůstat v křesle s knihou v ruce, ačkoliv máte už sedací svaly bolestně otlačené, druhá příběhová linka, kde policie vyšetřuje vraždu hudebního manažera, vás přiměje více zapojit šedé mozkové buňky a také nabídne zajímavý pohled do jihafrického hudebního průmyslu. Ať už tedy upřednostňujete jedno či druhé (nebo se, podobně jako já, vyživáte v obojím), 13 hodin vám má co nabídnout. A ačkoliv se až podezřele dlouho zdá, že spolu ony dva zmatené případy nijak nesouvisí, těsně před zakončením se velmi chytře spojí v jeden příběh.

Nutno také podotknout, že se nejedná o žádný řadově napsaný kriminální thriller (označení detektivka se k 13 hodinám opravdu nehodí). Deon Meyer je prvotřídní vypravěč, který píše zároveň zábavně, svižně a poutavě, přitom však ani náhodou jednoduše nebo zkratkovitě. Dovede přinutit postavy, aby se vám zažraly pod kůži, jako byste je znali už dlouhou dobu, a každou starost tak prožíváte po jejich boku - obzvláště konec, který si Meyer připravil pro Bennyho Griessela, vás zcela určitě nenechá chladnými.

Jak už název napovídá, celý děj se odehrává v průběhu pouhých třinácti hodin, proto snad ani není nutné zdůrazňovat, že má kniha velmi rychlé tempo a na tak malém časovém prostoru zkrátka není pro policisty ani pro vás čas na vydechnutí. Tomu napomáhá i časté střídání perspektiv - na druhou stranu, nedá moc práce, aby se vám pár jmen spletlo dohromady, a příběh se tak díky chvilce nepozornosti může stát mírně chaotickým.

Thriller nejvyšší úrovně

Jak už jsem zmínil, jednou z Meyerových největších předností jsou rozhodně uvěřitelné, trojrozměrné a neokoukané postavy. Ať už jde o hlavního hrdinu Bennyho Griessela, skvělého detektiva, který už zdánlivě nekonečnou dobu zápolí se závislostí na alkoholu a který vám přiroste k srdci, ať už chcete nebo ne, Rachel Andersonovou, zoufalou dívku, jíž budete snad v každé scéně ze všech sil držet palce, Fransmena Dekkera, černého ambiciózního vyšetřovatele, nespokojeného s přetrvávajícím rasovým odlišováním (vykreslení postapartheidní Jihoafrické republiky je bezpochyby velmi zajímavým prvkem, možná dokonce jedním z nejzajímavějších), nebo Mbali Kaleniovou, obézní, poněkud přehnaně sexistickou policistku, každého z nich budete i přes jejich nešvary při vyšetřování rádi sledovat.

Sami nejspíš poznáváte, jak těžko se mi na knize 13 hodin hledají chyby a jak bude znít moje konečné hodnocení. Je skvělá. Deonu Meyerovi se to sice podařilo už v prvním díle série, Ďáblově hoře, ale i napodruhé mě velmi mile překvapil a mně nezbývá, než ji jen dál doporučit jako krimithriller té nejvyšší úrovně od velmi kvalitního autora a těšit se třetí Griesselův příběh - 7 dní.

90 %

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství MOBA.

Více recenzí najdete na: weekly-vomit.blog.cz