Polibek z temnot

recenze

Polibek z temnot (2015) 3 z 5 / TheShmash
Polibek z temnot

První díl mě bavil - hodně. Autorka se snažila vybočit ze stereotypů a udělat svůj příběh jiný, což se jí povedlo. Hlavní hrdinku Samaru i jejího přítele Caleba jsem si oblíbila a knihu si užila. Druhý díl už byl bohužel o něco horší, zapletlo se do něj na můj vkus až moc magie a hrdinové se museli rozdělit "pro své vlastní dobro," což nesnáším. Začátek třetího dílu mě také příliš nebavil. Sam se s Calebem neustále hádala, do toho se míchali jejich nevítaní společníci obývající jejich těla - Capone a Lilith, kterou to pořád táhlo k démonu Tobiasovi. Mimo to po skončení druhého dílu jsem čekala, co všechno se stalo, když Lilith převzala nad Samarou vládu. Na to si ale čtenář musí ještě chvilku počkat, protože třetí díl je až na jednu část celý v Samařině režii.

Svět kambionů je velmi zajímavý a zároveň odpudivý. Kdo by chtěl mít v těle ducha, který má vlastní smýšlení a může svého hostitele ovládnout úplně a vymazat mu i některé vzpomínky, jako to udělala Lilith se Samarou? Mimo to ani spojení dvou kambionů, které musí vyřešit Sam s Calebem, není žádný med. Po spojení budou k sobě ti dva k sobě navždy zavázaní, budou cítit pocity toho druhého, jeho energii, a dokonce se někdy můžou prohodit jejich vědomí...

Každopádně když jsem překonala začátek, do knihy jsem se rychle začetla a dočetla ji na jeden zátah. Autorka se sice v prvním díle snažila bránit všem klišé, bohužel ve druhém a třetím se jí to úplně nepovedlo. I tak se ale jedná o jednu z lepších sérii.

Samotný vztah mezi Samarou a Calebem byl potom zvláštní. Pořád se hádali, snažili se nezpečetit svoje pouto, takže se od sebe drželi dál a odmítali se spolu vyspat, ale zároveň po sobě velmi toužili. Do toho se míchaly i city Lilith, která byla zvláštním způsobem připoutaná k Tobiasovi, zlému démonovi a záporákovi celé série. Vše se nakonec ale vyřešilo a musím říct, že někde okolo kapitoly patnáct jsem se musela smát nahlas.

Velké plus bych dala za charaktery postav a za Samařino chování, protože přestože měla své slabiny, ale nebyla to žádná chudinka čekající na záchranu nebo na rozkazy. Měla vlastní hlavu a osobnost, to se autorce velmi povedlo. Stejně tak Caleb měl svoje lepší i horší stránky. Sice to u něj nebylo tak výrazné jako u Samary, ale i tak se autorka snažila. Ostatně i u dalších vedlejších postav bylo vidět, že si autorka dává záležet, aby se chovali realisticky a uvěřitelně.

Co se mi ale vůbec nelíbí jsou názvy knih - Osudová přitažlivost, Smrtící pouto, Polibek z temnot. Nejen, že se docela pletou, ale zní všechny tak trochu lacině a evokují nějakou béčkovou prvoplánovou romanci, což je škoda, protože se v knihách skrývá rozhodně víc. Anglické názvy - Living violet, Burning emerald, Fading amber - jsou daleko zajímavější, slibnější a lepší. Myslím, že by bývalo stálo za to si s nimi pohrát a držet se původního překladu, než vymýšlet nové české názvy, které na příběh nejen moc nesedí, ale ještě kazí dojem.

Série je zajímavá odpočinková četba, která dokáže zabavit. První díl u mě vede na celé čáře, druhý díl můj dojem zkazil, a třetí jsem si samozřejmě musela přečíst proto, abych věděla, jak to celé dopadne a jestli si autorka zlepší reputaci. Tak se i stalo, přestože už ze série nejsem tak nadšená jako na začátku.Čtení jsem si ale užila a myslím, že se jedná o takový lepší průměr možná i nadprůměr, co se děje, myšlenky, originality a postav týče. Autorka měla dobrý nápad a zvolila i poměrně dobré zpracování. Sice má série svoje mouchy, ale celkově se mi skutečně líbila.