Pokrevní kouzla žen

recenze

Žítkovské bohyně (2012) 5 z 5 / jakear
Žítkovské bohyně

Etnografka Dora Idesová se už od studia na vysoké plně věnuje sbírání informací o tzv. žítkovských bohyních, ženách z Moravských Kopanic, které léčily pomocí bylin, nahlížely do minulosti a předpovídaly budoucnost. Myslí si, že už ve svém výzkumu vyčerpala vše. Celá její práce se však obrátí vzhůru nohama, když objeví jméno své tety-bohyně v Cibulkových seznamech.

Dora tomu nechce uvěřit – její opatrovnice a žena, k níž vzhlížela spoustu let, přece nemohla spolupracovat s StB. Naštěstí, když nahlédne do Surmeniny složky, zjistí, že byla sledovanou osobou, člověkem údajně nebezpečným lidově demokratickému zřízení.

Možná ještě do poloviny knihy jsem měl pocit rozpolcenosti, který jsem připisoval nejistým hranicím mezi literaturou faktu a beletrií. Chvílemi jsem také nabýval přesvědčení, že sama autorka neví, v jaké rovině se vlastně chce pohybovat. Všechny pochyby pak náhle byly vyvráceny a já si knihu až do posledního slova užíval. Doslova jsem hltal každý řádek. Ke konci mě už napadaly myšlenky jako: Takhle dobrou knihu jsem nečetl už dlouhou dobu.

Tučková je mistryní vyprávění, její styl je sice poněkud jiný, to však jen přidává na kvalitě. Chválím za zcela nevšední typografickou úpravu. Po přečtení lituji, že jsem se současné české literatuře v posledních letech příliš nevěnoval. Předpokládám, že v dohledné době se to změní.

Znáte to – na Databázi hodnotíme knihy hvězdičkami a pokud se nesetkáme s vyloženě špatnou knihou, vždy se naše hodnocení pohybuje v rozmezí 3-5. Pokud se ke knize v myšlenkách rád vracím i několik měsíců po přečtení knihy, věřím, že je na místě hodnocení třeba i zvýšit. Tím chci říct – celistvý názor na knihu si alespoň já udělám vždy až po několika týdnech.

Proč o tom mluvím? Poněvadž kdyby zdejší hodnocení umožňovalo udělit hvězdičku šestou, Žítkovské bohyně ji tam ode mě mají! A to, moji milí, není pouhá fráze!

Pro dnešek stručně: Hledáte-li kvalitní současnou prózu, sáhněte po Žítkovských bohyních Kateřiny Tučkové!

RMarkéta
04.07.2019

Název recenze je naprosto trefný. Pokrevní kouzla to jsou, to je fakt. Recenze knihu krásně vystihuje. Také bych knize dala klidně o hvězdu navíc, protože si ji zaslouží.

jakear
06.08.2015

Díky! :-)

Kosmik
06.08.2015

Jak si mi to předčítal brouku, tak vim, že Tučková neni pro mě, ale ta recka je super a určitě si tahle knížka najde svoje věrné čtenáře. :D