Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

recenze

Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender (2014) 3 z 5 / Waver
Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

Nakladatelství CooBoo letos opět nezklamalo a nabídlo čtenářům hned několik knižních lahůdek, mezi které - alespoň podle dosavadního ohlasu - patří i kniha Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender. Tato kniha okouzlila nejen krásnou obálkou, ale především zvláštním, ale úžasným stylem, jakým je celá kniha napsaná. Bohužel tady tak nějak moje okouzlení končí.

Co jsem sledovala reakce dalších čtenářů na tuto knihu, tak většina byla nadšená. Já jsem nadšená z autorčina stylu psaní, maximálně tak ještě z námětu - a to bohužel je a bude asi tak všechno. I přes velice lákavou anotaci - a jak už jsem zmiňovala - opravdu povedenou obálku je Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender vcelku obyčejná kniha, alespoň dle mého názoru. Ze začátku jsem byla opravdu okouzlená autorčiným psaním, ale jak plynula stránka za stránkou a hlavní hrdinka stále jen vypráví historii rodiny - jsem se tak trošku začala nudit a přistihla jsem se, jak už tu část jednoduše chci přeskočit.
Co se týče samotné chvíle, kdy se objevuje hlavní hrdinka Ava - dívka s křídly - je to opravdu zvláštní. Hlavní hrdinka s křídly? No, dobrá. Proč také ne? Jen by to chtělo skutečně využít všech možností, které taková hlavní hrdinka nabízí. Její život se ubírá jiným směrem, než se ubírají životy dalších (obyčejných) lidí - a dalo by se toho skutečně dost využít, což podle mého názoru autorka neudělala. Celkově na mě kniha opět působila dojmem nedokončené práce, protože by mohla být mnohem lepší, dalo by se využít tolika věcí, co by knihu skutečně vylepšily, ale mám skutečně pocit, že autorka nic takového ani nezaznamenala.

Na druhou stranu je ale Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender typově tou knihou, po jejíž dočtení jsem jednoduše nevěděla jak definovat svoje dojmy a netušila jsem ani jak bych ji ohodnotila. Ve spoustě případů si udělám názor už do poloviny knihy a jakmile ji dočtu tak jen svůj názor znovu zvážím - vzhledem ke konci - ale u téhle knihy to jednoduše nešlo. Nevěděla jsem, jak ji ohodnotit, ani co si vlastně pořádně myslím. Chvíli jsem zmatně bloumala po pokoji a netušila, co bych o té knize vlastně mohla potom do recenze napsat. Po dni uvažování se mi myšlenky v hlavě zřejmě konečně uložily natolik dobře, že už jsem měla alespoň hrubou představu o svém názoru - a u původního hodnocení, které jsem jí dala na goodreads bych i byla zůstala, ale čtyři hvězdičky se mi zdálo na tolik nevyužitých možností a přes 100 stran, které mě nudily jednoduše moc, takže jsem hodnocení snížila na tři hvězdičky. Dala bych téhle knize tři a půl hvězdičky, ale nastavené hodnocení mi tu možnost bohužel nenabízí. Každopádně je Podivuhodné soužení Avy Lavender asi hezká kniha, ale podle mě by mohla být mnohem lepší, jen kdyby autorka trošku víc zauvažovala a využila možností, které jí hlavní hrdinka a námět nabízejí. Kniha je to originální, krásně napsaná - ale mě jednoduše autorka zklamala nedopracovaností děje.