Pět hvězdiček pro Modrou hvězdu

recenze

Modrá hvězda (2016) 5 z 5 / Václav2015
Modrá hvězda

Prozradím to hned na začátku. Modrá hvězda je báječné čtení. Už popáté se mají čeští čtenáři příležitost ponořit do osudů rodiny Lauritzenových a s nimi poznávat pohnuté dějiny Skandinávie a Evropy vůbec. Není sice vyloučeno, abyste naskočili do jedoucího vlaku, tedy začali se se sérií Velké století seznamovat právě zrovna až tímto pátým dílem. Ujišťuji vás ovšem, že vezmete-li to pěkně popořádku (Stavitelé mostů, Norský Dandy, Mezi červenou a černou, Klapky na očích a potom Modrou hvězdu), budete ještě lépe v obraze a to – řečeno s Ivanem Klímou – šílené století budete mít jako na dlani.

Guillou tentokrát udělal poprvé ve zmíněné řadě výjimku a nepostupoval v čase dál. Vrátil se do téže doby, v níž se odehrával čtvrtý díl (Klapky na očích), tedy do doby druhé světové války, ovšem stejný čas nám přibližuje z jiné perspektivy. Reflektor je nyní namířen na Johanne Lauritzen, dceru jednoho ze tří bratrů, jejichž osudy jsme začali poznávat ve Stavitelích mostů. Johanne pracuje pod krycím jménem Blue Star pro britskou tajnou službu a norský odboj a její jasný postoj je v kontrastu s lavírováním Švédska v oněch těžkých časech. Johanne je "snem každé výzvědné služby“, neboť ovládá několik jazyků a švédské i norské prostředí má v malíčku.

Kniha nepostrádá spád i napínavé pasáže. V závěru ovšem trochu zvolní a konec není přece jenom tak brilantní, jako tomu bylo třeba ve Stavitelích mostů či Klapkách na očích. Dvě věci je třeba vyzdvihnout i tentokrát: brilantní překlad ze švédštiny, který je dílem Heleny Matochové, a bezchybnou výpravu e-knihy ve formátu MOBI.

Doufám, že nakladatelství Host už pomalu chystá i šestý díl Velkého století. Ve Švédsku už vyšel pod název Pravé americké džíny (Äkta amerikanska jeans) a příběh další generace Lauritzenů budeme sledovat v 50. a 60. letech minulého století. Už se na to náramně těším.

S verdiktem pro recenzovanou knihu neváhám: Doporučuji a pět hvězdiček.

Modrá hvězda Modrá hvězda Jan Guillou

Pátý díl ze série Velké století. Do popředí zájmu se dostává nová generace rodiny Lauritzenovy, zejména nejstarší dcera Johanne. Od začátku války pracovala jako spojka v norském odboji. Nyní se nechá rekrutovat britskou špionážn... více