Pekelné psisko

recenze

Pes baskervillský (2014) 4 z 5 / jakear
Pes baskervillský

Nikdy si ani mozek rozrušený v horečných snech nemohl představit nic divočejšího, děsivějšího a ďábelštějšího nad toto temné tělo a nad tuto divou tvář, jež vyrazila proti nám z hradeb mlhy.

V Bakerské ulici navštíví sehranou dvojici sestávající z Sherlocka Holmese a doktora Watsona doktor Jakub Mortimer. Přišel, protože sir, který byl jeho přítelem, a pro nějž pracoval jako lékař, zhynul ošklivou smrtí. Vypráví těmto dvěma pánům o historii rodu Baskervillů a o prokletí, které pronásleduje rod už po stovku let. Jedná se o nepříliš roztomilého pejska se žhnoucíma očima a děsivým vzhledem, který dle doktorova mínění stojí také za smrtí sira Charlese. Byl příčinou smrti tento ďábelský zjev, anebo snad jde o chladnokrevnou vraždu?

Nakladatelství Omega minulý měsíc uvedlo na trh nové vydání klasického románu Pes Baskervillský od sira Arthura Conana Doylea. A to v archaickém překladu Josefa Pachmayera z roku 1905. Ten mimo jiné dokresluje atmosféru románu. Knihu také zdobí obálka, kterou navrhl Jiří Miňovský.

Pes Baskervillský je povedená detektivka s prvky thrilleru, která vtáhne čtenáře do děje a jen stěží pustí. Zprvu mohou nastat problémy s překladem, který, jak už jsem zmínil, je plný zastaralých výrazů. V románu je řada zápletek, které autor mistrně propletl a konečné rozuzlení je překvapující.

Kniha jistě potěší i dnešního čtenáře, poněvadž se jedná o dobrou detektivku, která nepostrádá dostatek akce a bude se zamlouvat jednak všem příznivcům detektivek, jednak hororovým nadšencům.