Osvoboditelova mise započala

recenze

Anděl smrti (2015) / Lea47
Anděl smrti

Anděl smrti je již třetí knihou zapáleného Ostraváka Richarda Skláře. A i ona je úzce spjatá s tímto krásným městem, které se dodnes snaží zbavit nálepky špinavé osady plné horníků. Kdo Ostravu zná, bude společně s hlavní hrdinkou Bo s radostí projíždět konkrétními ulicemi a putovat po Moravskoslezkém kraji. Příběh je kompletně protkaný ostravským nářečím.

Babina, neboli Bo, a její věrný druh Říďa, pracují v realitní kanceláři. Z příběhu se pomalu dozvídáme informace o jejich společné minulosti. Autor si s námi pohrává a sděluje nám je postupně, jako když odlupujeme slupku z pomeranče, pěkně kousek po kousku.

Oba dva mají speciální výcvik a v minulosti pracovali pro ministerstvo vnitra. Bo má velmi zvláštní schopnosti, díky kterým byla pro svou práci cíleně vybrána. Nyní jsou již v civilu, ale poklidným životem rozhodně nežijí. Hned během prvních kapitol si je oblíbíme a díky nahlédnutí do jejich osobního života a do jejich domovů máme pocit, jako bychom je znali pěkně dlouho. Bo je velmi prostořeká, libuje si v černém humoru a pro sprosté slovo nejde daleko.

"Civím do prostoru stejně nechápavě jako hajzlbába na soustavu šesti simultánních diferenciálních rovnic. Mezitím mi Tequila olizuje obličej. Netoužím jí to vrátit. Kdybych byla mladší, určitě bych vymyslela a uvedla na trh ústní vodu pro psy s vůní konvalinek."

Bo a Říďa se během prvních stran příběhu namočí do policejního vyšetřování neobvyklé vraždy bohatého politika. Mrtví přibývají rychleji než je obvyklé a Bo se stává hlavní podezřelou. Čtenář má oproti vyšetřovatelům tu výhodu, že může sledovat skutečného vraha. Ve vyprávění příběhu se střídá více osob. Kromě Bo a vraha s jasným posláním osvobozovat, také záhadná dealerka Ama a Čestmír Mitrenga, který vesele prodává ve svých posilovnách plných různých existencí drogy, kterými ho Ama zásobuje. A právě on seznámí Amu s Revizorem, což rozhodně nebyl dobrý nápad. Postav přibývá a i když se ze začátku zdálo, že spolu nemají nic společného, opak je pravdou.

Sériový vrah postupně pokračuje ve svém zběsilém plánu. Bo velmi rychle zjistí, že ji sleduje záhadná žena a společně s Říďou se neradi musí vrátit k letošnímu jaru, které je málem oba stálo život. Zjistí, že ne všechny však stačili zlikvidovat a někteří staří známí se vrací, aby vyrovnali účty.

Trochu jak z televizního seriálu působí postava schopného "ajťáka" Františka či všímavého přepracovaného patologa Igora. Oba umí upozornit na důležité věci v pravý čas.

Nemohu se ubránit pocitu, že v příběhu je všeho až moc. Narazíme na neobvyklou válečnou kořist nevyčíslitelné hodnoty, zkorumpované policisty na nejvyšších místech či auto s miliardou korun v kufru. Pomyslnou třešničkou na dortu může být zaláskování sadistické vraha do Elišky z kantýny.

Kdo nemá rád krev a násilí, měl by se této knize vyhnout obloukem. Kromě výše zmíněného nechybí ani politické machinace a korupční skandály. Autor má nesporně široké spektrum znalostí a dokáže stejně zasvěceně psát jak o octanu hlinitém, tak i o Evropském parlamentu.

Knize bych zvolila jiný název, jelikož Andělů smrti je již bezpočet. Také fotografie na obálce mě zcela neoslovila. Téměř čtyři sta hustě popsaných stran ovšem nebrání příběhu odvíjet se svižně a poutavě. Čtenáři se s Bo a Říďou sblíží během divokého příběhu natolik, že jistě budou doufat, že se s nimi setkají i v další knize tohoto autora.

Anděl smrti Anděl smrti Richard Sklář

Kriminální thriller, volně navazující na román Vila na Sadové, se opět odehrává v Ostravě, kde se realitní makléřka zaplete do případu sériového vraha. Svérázná Roberta přezdívaná Bo, spolumajitelka největší ostravské realitní ka... více