Neskutečně návyková kniha, kterou si zamilujete

20. dubna v 17:49, autor: simi28, přečteno 206x

Dvůr trnů a růží

Recenze knihy: Dvůr trnů a růží

Od téhle knihy jsem měla velmi vysoké očekávání, protože mám moc ráda sérii Skleněný trůn. O to větší překvapení pro mě bylo, že to bylo ještě lepší, než jsem čekala.

Hlavní hrdinka se jmenuje Feyre a má dvě starší sestry Nestu a Elain. Žijí samy s otcem a nebýt Feyre, tak zemřou hlady. Před několika lety totiž přišli o všechno bohatství, a proto jediná šance na přežit je lov.
Feyre loví každý den, ovšem její sestry to berou jako samozřejmost a jedinou věc, kterou řeší, je oblečení.

Kniha začíná tím, že se Feyre vydá jako každý den do lesa na lov. Najednou se před ní objeví ohromný vlk, kterého samozřejmě zabije. Další den si ale pro ní přijde ještě větší zvíře se slovy, že zavraždila vílu.
Podle Úmluvy mezi smrtelníky a vílami má dvě možnosti, buď jí na místě zabije a nebo s ním odejde do říše víl.
Nakonec s ním překročí neviditelnou zeď, která odděluje vílí říši od té lidské a nastěhuje se do jeho krásného sídla.

Až do této části máte pocit, že se to až tak moc neliší od původního motivu Kráska a zvíře.
Po pár stránkách ale zjistíte, že zdání může klamat. V tomhle světě je totiž plno nástrah a země není až v tak dobrém stavu, jak bychom si mohli myslet.

V jeho sídle nenajdeme žádné mluvící věci. Žije tam jenom služka Alis a dvořan a vyslanec Lucien, který Feyre naprosto nesnáší.
Později Feyre zjistí, že se její únosce jmenuje Tamlin a umí na sebe vzít i lidskou podobu.

Styl psaní je opravdu božský a věřte mi, že až se do knihy ponoříte, nebude moct přestat. Má to v sobě vše, co já mám ráda. Napětí, nečekané zvraty a lásku. Pokud vám přišlo, že ve Skleněném trůnu byly jen drobné náznaky lásky, tak si tady přijdete na své.

Hlavní hrdinka Feyre je opravdu odvážná, obětavá i starostlivá. Nikdo z nás by nejspíš neměl chuť lovit pro své sestry, které vám s ničím nepomůžou a ani vám nepoděkují.
Kvůli tomuhle jsem měla pocit, že se autorka nechala inspirovat nejenom Kráskou a zvířetem, ale i Popelkou.
Tamlin se chová přesně jako to "Zvíře" z původního motivu. Je krásný, tajemný a prokletý. Na první pohled zlý a krutý, ale v srdci takový není.

Jediná výtka, kterou ke knize mám, je naprosto primitivní hádanka, na kterou Feyre nemůže přijít, ale vám je to úplně jasné už od začátku. Ale přece jenom v základu je to pohádka, tak to k tomu asi patřilo.

Se Skleněným trůnem to má společný jenom úžasný styl autorky, který si podmanil spoustu čtenářů. Takže pokud se vám Skleněný trůn nelíbil, tak to můžete zkusit, je to opravdu něco úplně jiného.

V neposlední řadě bych chtěla poděkovat e-shopu
https://www.megaknihy.cz/ za poskytnutí mého prvního recenzního výtisku.

Závěrem knihu doporučuji, stojí to za to!

Samira

To je naprostá pravda. Ale druhý díl Dvora je knihou doslova speciální, takže i tak překoná všechna očekávání :).

simi28

Děkuji za komentář. Knihu jsem si zamilovala, a proto se už strašně těším na druhý díl. A vzhledem k tomu, že druhý díl Skleněného trůnu byl o moc lepší než ten první, tak tady se mám na co těšit:).

Samira

Ano, ano kniha je láskou na první pohled, jinak to snad ani nejde a co teprve druhý díl :), závidím, že ho teprve otevřeš!