Neskutečně návyková kniha, kterou si zamilujete

recenze

Dvůr trnů a růží (2016) 5 z 5 / simi28
Dvůr trnů a růží

Od Dvoru trnů a růží jsem měla velmi vysoké očekávání, protože jsem si od stejné autorky opravdu oblíbila sérii Skleněný trůn. O to více mě překvapilo, že to bylo ještě lepší, než jsem čekala.

Hlavní hrdinka se jmenuje Feyre a má dvě starší sestry Nestu a Elain. Žijí samy s otcem a nebýt Feyre, tak zemřou hlady. Před několika lety totiž přišli o všechno bohatství, a proto jediná šance na přežití je lov.

Příběh začíná tím, že se Feyre vydá jako každý den do lesa na lov. Najednou se před ní objeví ohromný vlk, kterého zabije. Další den si ale pro ni přijde ještě větší zvíře se slovy, že zavraždila vílu. Podle Úmluvy mezi smrtelníky a vílami má Feyre dvě možnosti. Buď bude na místě zabita, nebo se zvířetem odejde do říše víl.
Nakonec naše hlavní hrdinka samozřejmě překročí se svým únoscem neviditelnou zeď, která odděluje vílí říši od té lidské, a nastěhuje se do jeho krásného sídla.

Až do této části máte pocit, že se to až tak moc neliší od původního motivu Kráska a zvíře.
Po pár stránkách ale zjistíte, že zdání může klamat. V tomhle světě je totiž plno nástrah a země není až v tak dobrém stavu, jak bychom si mohli myslet.

V panství zvířete nenajdeme žádné mluvící předměty. Žijí tam jen služka Alis a dvořan a vyslanec v jedné osobě Lucien.
Později Feyre zjistí, že se její únosce jmenuje Tamlin a umí na sebe vzít i lidskou podobu.

Styl psaní je opravdu božský a věřte mi, že až se do této knihy ponoříte, nebudete moci přestat. Má to v sobě vše, co já mám ráda. Napětí, nečekané zvraty a lásku. Pokud vám přišlo, že ve Skleněném trůnu byly jen drobné náznaky lásky, tak si tady přijdete na své.

Hlavní hrdinka Feyre je opravdu odvážná, obětavá i starostlivá. Nikdo z nás by nejspíš neměl chuť lovit pro své sestry, které vám s ničím nepomůžou a ani vám nepoděkují.
Kvůli tomuhle jsem měla pocit, že se autorka nechala inspirovat nejenom Kráskou a zvířetem, ale i Popelkou.
Tamlin se chová přesně jako to "Zvíře" z původního motivu. Je krásný, tajemný a prokletý. Na první pohled zlý a krutý, ale v srdci takový není.

Jediné, co bych vytkla, je naprosto primitivní hádanka, na jejíž odpověď Feyre nemůže přijít, vám je to však úplně jasné už od začátku. Ale přece jenom, v základu je to pohádka, tak to k tomu asi patřilo.

Se Skleněným trůnem to má společný pouze úžasný styl Sarah J. Maas, který si podmanil spoustu čtenářů. Takže pokud se vám autorčina předchozí série nelíbila, této můžete dát šanci, je to opravdu něco úplně jiného.

V neposlední řadě bych chtěla poděkovat e-shopu
https://www.megaknihy.cz/ za poskytnutí mého prvního recenzního výtisku.

Závěrem Dvůr trnů a růží doporučuji, stojí to za to!

Samira
22.04.2017

To je naprostá pravda. Ale druhý díl Dvora je knihou doslova speciální, takže i tak překoná všechna očekávání :).

simi28
21.04.2017

Děkuji za komentář. Knihu jsem si zamilovala, a proto se už strašně těším na druhý díl. A vzhledem k tomu, že druhý díl Skleněného trůnu byl o moc lepší než ten první, tak tady se mám na co těšit:).

Samira
20.04.2017

Ano, ano kniha je láskou na první pohled, jinak to snad ani nejde a co teprve druhý díl :), závidím, že ho teprve otevřeš!