Němý křik

recenze

Němý křik (2016) 4 z 5 / MMacicekk
Němý křik

Němý křik, krimi román s ponurou tíživou atmosférou a brutálními vraždami, jež vám nedají spát.

Zpočátku mi celkem dlouho trvalo, než jsem se do knihy pořádně začetla. Nevím, zdali je to překladem (originál jsem nečetla), ale myšlenky mi občas utíkaly jinam. Po začtení se neodtrhnete.

O hlavní hrdince, svérázné Kim Stoneové se dozvídáme, že má podobnou minulost jako pohřbené oběti a tudíž si tento případ bere velice osobně. Přesto mi Kim nepřišla moc sympatická a celkově mi její postava nesedla. Chápu sice, že s její minulostí nebude sršet optimismem, ale působila na mě velmi odměřeným až chladným dojmem. Naopak k obětem byla více než empatická. Přesto jsem našla jednu vlastnost, která se mi na Kim líbila (vyjma zmíněné empatie), a to její cílevědomost.

Samotný případ, který Kim vyšetřuje, se na první pohled může zdát jako příliš chaotický, ale autorka vše postupně dovedně rozplétá. Pachatele však autorka předhazuje příliš okatě, čímž je jasné, že jím bude někdo jiný. Bystřejší čtenář jej jistě odhalí i přes celkovou zamotanost případu. Jedno překvapivé odhalení vás však na konci nemine.

Dějové linky se střídají nepravidelně, převážná část je vyprávěna z pohledu Kim, prostor dostanou rovněž oběti a vrah. Nejčtivější a z mého pohledu nejzajímavější je linka týkající se dvojčat Nicoly a Beth, jejíž závěrečné rozuzlení vám vyrazí dech.

Závěrem musím říct, že se jedná o lehce nadprůměrnou detektivku, která od těch průměrných vybočuje atraktivním prostředím vyhořelého dětského domova, ponurou tíživou atmosférou, zajímavou zápletkou a dechberoucím odhalením. Rovněž chválím povedenou obálku, která se velice vydařila a jejíž motiv věrně zachycuje depresivní a skličující povahu celého případu.

I přes nálepku "Světový bestseller", která mnohé čtenáře odradí už jen její samotnou existencí, doporučuji Němý křik všem čtenářům bez rozdílu. Pokud ke knize přistoupíte bez přehnaných očekávání, dostanete výjimečný čtenářský zážitek.

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Ani ta nejtemnější tajemství nezůstanou pohřbená navždy… Pět postav stojí u mělkého hrobu. Jeden po druhém se vystřídali při jeho kopání. Jáma pro dospělého by zabrala víc času. Zmařili nevinný život, ale uzavřeli smlouvu a zpeče... více