Naprosto skvělá prvotina!

recenze

Zahrada mrtvých duší (2022) 5 z 5 / lenina_huxley
Zahrada mrtvých duší

Příběh rodinného tajemství, jež mělo zůstat pohřbeno Markovým světem se po náhlé smrti otce rozprostře nicota. Podivný vzkaz jako ze záhrobí ovšem mladého malíře vytrhne z letargie: vypadá to, že pouze jeho sestra Šárka, kterou už roky neviděl, zná pravé důvody rodinného neštěstí. Najít ji přesto nebude snadné. Sama se ukrývá v hlubokých lesích, kde ji uvěznila vlastní minulost. Ta, kterou jejich otec vidí docela jinak než všichni ostatní.

Přečteno. Na jeden zátah. Nešla odložit. Šla jsem spát v půl pátý. Bylo to skvělý. Tíživý, slizký, neodbytný.

Připomínalo mi to Tichý roky od Morštajnový, ale v tom dobrým - námět, atmosféra, vykreslení psychologie postav.

A právě ta vykreslená manipulace ze strany Jana i, řekněme, jeho narcismus, byly skvělý. Postava Šárky i Marka taky skvělé uvěřitelně a "bolestně" napsaný.

Skvělej jazyk a hra se slovy.

I když člověk tušil, o co jde, párkrát zapochyboval a zjistil, že je jsou věci ještě malinko jinak.

Na mysl mi ale vyskakujou otázky ohledně matky a jejich pohnutek a částečně i těch Janových. Byla to "jen" chuť ovládat druhý, souviselo to i nějak více s jeho sexualitou, ne on s tím co se mu třeba stalo v dětství?

Dávám 4,5/5 a tleskám.

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček