Naivná grécka čarodejnica na americký spôsob

recenze

Kirke (2019) 1 z 5 / samuel5955
Kirke

Povedal som si: Prerozprávanie známeho Hómerovho (lepšie povedané autorov, redaktorov a editorov, ktorých označujeme menom Hómer) moderným jazykom, to môže byť zaujímavé. A sklamal som sa. Je to zhovadenie známych postáv ako Odyseus (cynický zurvalec, trochu nudný a rozhodne nesympatický), Kirké (zakomplexovaná stará dievka, ktorá nenávidí mužov, ale vlezie do postele s každým, ktorý sa jej zapáči), nehovoriac o tom, že autorka buď z nevedomosti alebo z neopatrnosti vkladá do starovekého Stredomoria pojmy, predmety a suroviny, ktoré neboli známe (cukor, s ktorým Kirké zavára, vec úplne neznáma starovekým ľuďom a dĺžku meria v metroch a odvodených jednotkách, hoci meter vznikol až počas Francúzskej revolúcie) a z opisu gréckeho panteónu mám pocit, akoby ho autorka poznala len zo seriálu Xena, i keď priznávam, že bohovia sa počas rôznych dôb existencie gréckej kultúry obmieňali, menili sa ich mená, kompetencie, rodinné vzťahy a veľa závisí od toho, z mytológie ktorého obdobia autorka čerpala.

Na druhej strane postavám nechýba psychologická hĺbka, sú vykreslené do najmenších detailov, príbeh je takisto dobre vypracovaný a nechýba mu spád, a hoci sa dejová línia veľmi neodchyľuje od predlohy z Odysei, doplnenej o Télegóniu (respektíve to, čo o nej vieme, nakoľko sa stratila), nájdete tam aj iné grécke mytologické príbehy a autorskú fantáziu, ktoré Millerová celkom šikovne skĺbila dokopy, avšak ako spojivo nepoužila humor, čo je ďalší neprehliadnuteľný nedostatok knihy. Celým dielom sa nesie akási naivita a rušivá romantickosť, s čím sa často stretávam v dielach amerických autorov, keď sa snažia inšpirovať európskymi námetmi.

Dielo sa dá prečítať, no rozhodne neočakávajte niečo, čo sa neprekonateľne vryje do pamäte alebo vás presvedčí, aby ste siahli po ďalších Millerovej knihe.

Kirke Kirke Madeline Miller

V paláci boha slunce Helia, nejmocnějšího z Titánů, se narodí dcera. Malou Kirku všichni považují za nedochůdče - nevládne na první pohled zřejmou mocí jako její otec ani zlomyslnou krásou jako její matka. Teprve když se pokusí za... více