Nádherná temnota: Zvítězí srdce, nebo prázdnota?

recenze

Nádherná temnota (2011) 5 z 5 / JitulHa
Nádherná temnota

Ethan Wate žil svůj stereotypní život kdesi v Gatlinu, avšak po příchodu Leny Duchannesové, zaklínačky, se vše změnilo. Lena nejen obrátila naruby dosud poklidné městečko, ale také Ethanovo srdce. Společně překonali den, kdy Lena dosáhla šestnácti let, který pro ně představoval nepříjemnou hrozbu, nicméně se odehrály věci, které se již nedají vrátit. Přesto, že je tento den pryč, jeho stíny se nad nimi vznáší stále. Hlavně Lena se začíná chovat podivně, na Ethana proto začíná doléhat neblahé tušení, že se s Lenou děje něco zlého. Ethan si je vědom toho, že nic neskončilo, pronásledují ho zvláštní vidiny, v jeho ipodu se objevila další nová písnička, která je podle všeho předzvěstí Leniných nadcházejících narozenin, navíc je na to sám, jelikož Lena odmítá cokoliv řešit. Vydává se tedy pátrat na vlastní pěst, aby odhalil mnohá zaklínačská tajemství, zároveň zjišťuje, že na světě snad není záhadnějšího místa, než je jeho rodný Gatlin, který může být jakýkoliv, jenom ne nudný. Musí si ale pospíšit, jelikož čas nezadržitelně běží, a sedmnáctiny jeho milované Leny jsou možná blíž, než si vůbec myslí.
Nádherná temnota je druhé pokračování kroniky prokletých zaklínačů, jehož první díl s názvem Nádherné bytosti, byl již zfilmován. Právě na základě filmu, jsem se rozhodla pro čtení této série, nicméně druhá kniha se svého filmu zatím ještě nedočkala.
Povím hned, že mě dvojka nadchla asi o něco více než jednička, možná to bylo kvůli momentu překvapení, jelikož jsem nemohla, oproti bytostem, díky filmu předvídat jak se bude příběh dál rozvíjet a napětí, tak bylo o to větší. Druhá kniha byla jiná také v tom, že zde mnohem větší prostor zaujímal fantastický svět zaklínačů, což znamenalo větší porci tajných zápisků, vědění, odhalení, tajemné moci, záhadných postav, či toulek v Podzemí. Ani tady nechyběly pohledy do minulosti, ve které se dostalo v linii předků ještě dál, a kde došlo k zásadním rozuzlením, rovněž k pochopením různých souvislostí příběhu.
Zároveň však dvojka nepostrádala starý dobrý Gatlin a jeho povedené osazenstvo aneb Emily, Ammu, paní Lincolnovou a další, i když v menší míře než minule. Také se zde objevilo pár nových postav, které do příběhu vnesly pořádný rozruch. A samozřejmě Ethan, který dostal prostor nechat se poznat z více stránek, nechyběly jeho postřehy a skvělé slovní hříčky, už jsem psala, že si z mé strany jako postava získal velkou oblibu, on je zkrátka moje srdcovka, má moc dobře vymyšlený charakter, je obyčejný, stejně tak vyjímečný. Co se týče Leny, ta zde působila velmi záhadně a uzavřeně, její chování pak vedlo k otázkám, co za tím stojí a kam ve své cestě směřuje...
Nádherná temnota je skutečně obsáhlá, je jen o málo kratší než její předchůdkyně, zato má přidáno na dobrodružství i příběh měl podle mého názoru větší spád.
Celkově mě u knihy asi uchvátila promyšlenost příběhu, autorky opravdu nešetřily na popisu všech těch okolností a cestiček v zaklínačském světě, jejich představivost tu sehrála velkou roli a děj rozhodně obohatila. Podařilo se jim vymyslet spletitý a čtivý příběh.
V Průběhu čtení nebyla nouze o překvapení, zvláště z jednoho jsem měla radost. Prostě očekáváte, jak něco dopadne, a ono je to úplně jinak.

Nádherná temnota Nádherná temnota Kami Garcia

Lena a Ethan přežili den, kterého se obávali celé měsíce - Leniny šestnácté narozeniny –, ale stálo je to hodně. Po smrti svého strýce, kterou si klade za vinu, je Lena sklíčená a ztracená a Ethan jí zjevně nedokáže nijak pomoci. ... více