Může se sen proměnit ve skutečnost?

recenze

Potrhaná křídla (2014) 4 z 5 / AndyK
Potrhaná křídla

Navzdory tomu, že jsem byla na autorku velmi zvědavá, bylo pro mě obtížné se do příběhu začíst a ponořit. Rozhodně jsem neměla problém knihu odložit a celý týden ji neotevřít. A to o něčem svědčí... ale nejsem ta, která by knize nedala druhou šanci, a musím přiznat, že celkový dojem se po dočtení zcela obrátil.

Josie je sedmnáct. Jejím domovem je New Orleans. Žije a pracuje v jednom malém knihkupectví. A uklízí v bordelu. Ano, bordelu. Její matka je prostitutka milující pozlátko. O svou dceru se nikdy pořádně nestarala, nejevila zájem o její potřeby a sny. Josie velmi brzy došlo, že pokud bude chtít v životě něčeho dosáhnout, s matkou nemůže počítat. Nepřestává snít o lepší budoucnosti, touží po vzdělání. Jenže pro děvče ze Čtvrti, kde řádí černá ruka mafie, je ten sen na hony vzdálený skutečnosti. Chvílemi se zdá, že to vzdá.

Ale naštěstí má kolem sebe lidi, kteří ji milují. Kamaráda Patricka, se kterým pracuje v knihkupectví. Jesse, ke kterému ji to táhne, i když si to možná zpočátku nechce přiznat. Cookieho, který nad ní drží ochrannou ruku a pevně věří tomu, že jí patří celý svět. Willie. Jak jen popsat Willie. Bordelmamá, která má na život specifický názor. Je upřímná, svérázná a ničeho se nebojí. Josie miluje celým svým srdcem, ale není takový snílek jako ona. Naopak. Plně si uvědomuje realitu a stojí nohama pevně na zemi. Pak je tu kamarádka Charlotte, která žije život, který by chtěla žít i Josie, a které se bojí přiznat, kdo ve skutečnosti je. Dokáže Josie uniknout životu v New Orleans? Čeká ji lepší budoucnost, nebo zůstane v bahně Čtvrti?

Jak už jsem naznačila, měla jsem s knížkou problém. Nevěděla jsem, jestli se mi líbí, nebo ne. Pak jsem si ale uvědomila, že mám Josie opravdu ráda a i když jí život neustále hází klacky pod nohy, stále nepřestává snít. Má velkou vnitřní sílu, kterou obdivuji. Málokdy je život procházka růžovou zahradou, neustále nám někdo podkopová nohy. Ale je jen na nás, jestli dokážeme opět vstát a postavíme se problémům čelem.

Potrhaná křídla jsou dojemným příběhem o životě dívky s hlavou v oblacích. Může se zdát, že je to negativní vlastnost, ale podle mě nás sny můžou posunout někam dál.... Pokud se budeme snažit, svůj sen pak můžeme i doopravdy prožít.