Mráz

recenze

Mráz (2015) 3 z 5 / matej9766
Mráz

Při hodnocení knih, se snažím vyhýbat srovnávání. Ovšem zde autor sám dává jasně najevo, že se inspiroval mnoha známějšími autory, od Jo Nesba (i když autor v knize sám píše že Martin Servaz není žádný kriminalista Herry, tak inspirace právě Holeho sérii je více než zřejmá ) až po Thomase Harrise, porovnání se tedy nevyhneme.To ovšem nemusí automaticky znamenat dobrou knihu, jak tedy Minierova prvotina Mráz dopadla?

Autor na začátku knihy rozehrává velice spletitý příběh se spousto postav a mnoha dějovými odbočkami. Kdy hlavní hrdina Martin Servaz vyšetřuje brutální vraždu koně, místního milionáře, nezůstane jen u koně a velice brzy začnou umírat i lidé.

Kniha sama o sobě se velice příjemně čte (i když zde nenajdeme takové hrátky s jednotlivými větami, jako jsme zvyklý u Nesba.) a velice rychle utíká, autorovi se také daří stupňovat napětí a nechává čtenáře dychtit po další kapitolách. Pro mě hlavním kladem knihy, je vykreslení pochmurné atmosféry zasněžených alp a jeho blízkého okolí.

Problém, který čtenář s knihou může mít je velké množství postav, kde kolem hlavních protagonistů je příliš mnoho nepodstatných lidí, jejichž potřeba v knize je více než sporná. Tím autor ubírá prsotor více zajímavým postavám, jejich pohnutky by se dali rozvést (Hirtmann). To samo se dá říct o ději knihy. Samotný nosný příběh je dobrý, ovšem autor do něj někdy až příliš násilně přidává dějové kudrlinky, které působí jako snaha uměle zkomplikovat děj a zmást čtenáře (vražda bezdomovce,..) zde se má autor od svých kolegů ještě co učit.

Po dočtení knihy mám hořko-sladké pocity. Knize bych dokázal odpustit, velké množství náhod a přehršel zbytečných postav, které mají v knize jen nějaký nepodstatný štek. Bohužel nemohu se zbavit pocitu, že autor se snažil být až příliš komplikovaný a zapomněl, že čtenáři dokážou přemýšlet.

Knihu doporučují těm, co mají rádi severské krimi, u knihy si rádi odpočinou a moc nepřemýšlí, protože pokud by přemýšleli, tak by je napadli otázky jako: "proč to pachatel/é dělali tak komplikovaně?"