Učení v mládí je moudrost ve stáří

recenze

Poslední zkouška (2016) 5 z 5 / matej9766
Poslední zkouška

Již po páté se setkáváme se stockholmskou kriminální skupinou. Která se musí vypořádat s dosud nejnebezpečnějším protivníkem. Ten si nedal za cil nic menšího, než vyhubit hloupost ve Švédsku.

Vrací se všichni námi oblíbení i neoblíbení hrdinové Torkel, Vanja, Billy, Ursula a samozřejmě Sebastian. Pokud jste si mysleli, že nemohou být ještě ve větší depresi, než je autoři zanechali v minulé knize, tak to jste se mýlili. Na své osobní problémy, budou však muset velmi rychle zapomenout, protože tajemný Sven Cato začal zkoušet pseudo-celebrity po celém Švédsku a v jeho testu by jste nechtěli neuspět.

"Čtenáři milují vraždy - čím brutálnější tím lepší-, ale chtějí v reportážích také najít lidskou stránku věci, ztotožnit se s obětmi a soucítit s nimi. A stojí-li navíc za vším neznámý pachatel, zlo bez tváře, budou lidé hltat každý řádek. "

Detektivní část knihy je opravdu výborně napsaná. I když se jede podle zajetých kolejí, tak příběh si budete skutečně úžívat. Hlavní zásluhu na tom má samotný Sven Cato. Jeho charakter a záměry jsou hluboké a dobře vymyšlené. Několikrát se určitě přistihnete, že o Svenových motivech přemýšlíte. Myslím, že to je Rosenfeldova a Hjorthova cílená kritika společnosti, kterou podali čtenáři mistrovsky.

Kniha mi v několika momentech připomněla Fincheruv film Sedm. I zde je inteligentní sériový vrah, který svými činy, chce upozornit na pokleslé morální hodnoty dnešní společnosti a chce ze sebe udělat mučedníka svého manifestu.

"Co znamená zkratka NATO? "

Poslední zkouška se poučila z předešlých dílů série. Osobní životy vyšetřovatelů již nepřešlapují na místě, ale vyrazí velmi rychle kupředu. Všechny postavy projdou výrazným a velice zajímavým vývojem. Korunu tomu nasazují poslední tři strany. To jsme si jen říkal "vou". Jsem velmi rád za postupný přerod charakteru Sebastiana, ze kterého se stává, sympatický antihrdina. Místo protivného antihrdiny, kterým pro mě byl dříve.

Jedinou věcí která mi na knize vadila je Vanja. Já tu holku prostě nechápu. Její povaha mi přijde velmi sobecká a chladná. Několikrát se mi stalo, že si přeji, ať ji Sven vyzkouší. Nebo ať sní někdo zatřese a řekne "Vanjo vzpamatuj se".

"Je to akademik posedlý pocitem, že si svět dostatečně necení vědomostí, a hodnotu lidského života měří šíří všeobecných znalostí "

Poslední zkoušku hodnotím jako dosud nejlepší díl série. Nejedná se o přelomový kousek, ale o skvělou severskou krimi, kterou by si každý fanoušek žánru měl přečíst. Aby měl čtenář z knihy plnohodnotný zážitek, měl by si určitě přečíst předešlé čtyři díly.

Hodnotím: 5/5