Mlčeti zlato

recenze

Slib mlčení (2014) 5 z 5 / jakear
Slib mlčení

Mrtvá žena zavražděna stejným způsobem jako čtyři oběti Jatečního vraha před šestnácti lety postaví městečko Painters Mill na nohy. Jde o imitátora, nebo se hrozba z minulosti vrátila? A jak se zdá, mladá náčelnice policie amišského původu Kate Burkholderová něco skrývá… Ví snad, kdo je vrah?

Šestnáct let. Takové množství času už uběhlo od hrůzné události, která Kate stála víc než jen dětskou nevinnost. Nové vraždy otevírají temné rodinné tajemství, jež se dařilo tajit. Kate se obává, že kdyby se lidé v městečku dozvěděli pravdu, nic by už nebylo jako dřív.

V posledních letech se na knižním trhu roztrhl obrovský pytel plný detektivek. Hledat nějakou originální a dobře napsanou, je někdy jako hledat jehlu v kupce sena. Slib mlčení je však svým pojetím jiný. Autorka se rozhodla střídat obě vypravěčské formy, a tak se čtenář dovídá více informací, než ví hlavní postava, a zároveň je ovlivňován citlivým pohledem policistky Kate.

Zápletka knihy překvapí svou propracovaností a konečné rozuzlení je vskutku nepředvídatelné. Linda Castillo se úspěšné vyhýbá žánrovému klišé, což právě odlišuje běžné detektivky od těch lepších.

Nesmím opomenout český překlad Petry Pechalové, který mě opravdu překvapil, poněvadž byl čtivý, zábavný a slova byla hezky obměňována. Příjemná změna oproti běžným rychlým překladům, které nestojí za nic.

Thriller je to opravdu napínavý a místy také dosti děsivý. Když byla nalezena třetí oběť, vypadalo to, že se můj žaludek nejspíš rozhodl zmapovat jiné části těla. Naštěstí to tak jen vypadalo.

Pevně doufám, že MOBA vydá v dalších letech i ostatní knihy s Kate Burkholderovou. Tahle holka se vám vryje pod kůži. Je sympatická, citlivá a paličatá. A navíc má s případem společného více, než by se jí samotné mohlo líbit.

Slib mlčení mohu jen a jen doporučit všem přívržencům kvalitně napsaných knih s detektivní zápletkou, kteří prahnou po velké dávce napětí a zvratů.