Milý Johne - kniha od "Krále romantiky"

recenze

Milý Johne (2010) 5 z 5 / rusalka123
Milý Johne

Příběh vojáka, který se o krátké dovolence zamiluje do mladé dívky, ale, samozřejmě, po týdnu musí zase odjet a čekat dva roky, aby se s ní mohl znovu setkat. Ne, nezapomene na ni, naopak. A dobře si pamatuje její slib \"Když se vrátíš, provdám se za tebe.\" Pak ale přijde 11. září 2001 a Johna čeká těžké rozhodování...

Na tuhle knihu se můžete dívat dvěma pohledy.
První: Červená knihovna, plná klišé, jak se s oblibou říká, příliš se toho tam neděje, nejdůležitější jsou tam všechna ta vyznání lásky a romantické noci na pláži a konec, který má na svědomí spotřebu všech zásob kapesníků v domě.
Dost jsem o tom přemýšlela a ano, dalo by se to takhle opravdu vidět. Pravdou je, že autor opravdu balancuje na hranici té takzvané červené knihovny. Naštěstí ale nikdy, ani na konci, nespadne na tu špatnou stranu (z mého pohledu je vidět, že to napsal muž...).
A tak tedy pohled druhý: Perfektně popsaná vášnivá, ale opravdová a krásná láska, která překoná cokoliv a na druhé straně realistická otázka: Může člověk opravdu vydržet milovat někoho i přes dlouhý čas odloučení? Ale také: co znamená ta \"opravdová láska\" a co je člověk schopný obětovat pro toho, koho miluje?
Já jsem si po mnohém přemýšlení vybrala pohled druhý a najednou jsem zjistila, že když si správně položíte otázku, zjistíte, že kniha dává odpovědi, nad kterými se vám chce brečet, ale které dávají té \"červené knihovně\" hloubku.

Kniha nemá nějaké napínavé a nečekané zvraty a zápletky. Díky čtivě líčeným událostem se ale ani nenudíte. K zahození nejsou také pěkné postavy i s jejich myšlenkami.

Pokud nestojíte o příliš mnoho romantiky, knihu nečtěte. Jestli si naopak představujete pohádku, kdy princ udělá vše pro svoji vysněnou princeznu, projde hrdinně všemi nástrahami, které jim zlý osud uchystal a nakonec se s ní setká a žijí spolu šťastně až do smrti, tak kniha také není pro vás.
Ostatním ji ale můžu doporučit. A jste-li slabší povahy, nakonec i ty kapesníky si připravit můžete.

Poznámka: Nicholasovi Sparksovi se opravdu přezdívá Král romantiky.