Messiah

recenze

Mesiáš (2000) 3 z 5 / -Endy-
Mesiáš

MESIÁŠ JE:
Krvavý thriller s brutálně sadistickým vrahem na zpříjemnění osamělých večerů.
MESIÁŠ JE:
Temná detektivka s vyšetřovatelem trpícím stíny z minulosti.
MESIÁŠ JE:
Strukturovaný příběh s pevnou oporou v určité hierarchii.

A všechny tyto definice knihu chválí a haní zároveň.
Jak?

Příběh začíná mrtvolou. Oběšenou mrtvolou. A pokračuje ubitou mrtvolou, mrtvolou s useknutou hlavou a…zkrátka je zřejmé, že vrah zabíjí rozmanitými způsoby. Pro čtenáře nechutně děsivé a zároveň ne. Všeho moc nudí.

Vedením vyšetřování je pověřen detektiv Red Metcalfe, zkušený „lovec vrahů“. Je vysoce inteligentní, dokáže se vcítit do myšlení vraha i obětí a vyvodit zdánlivě nesouvisející detaily. Ale ne všechny; bystrý čtenář na některé přijde dřív. Chyba detektivova uvažování nebo autorova nucená snaha o klarifikaci?
Reda navíc stíhá vlastní minulost v podobě literárních flashbacků. Díky nim sice lépe porozumíme jeho osobnosti a pochopíme některé souvislosti, delší pasáže však mohou rozhodit soudržnost hlavní dějové linky.

A konečně struktura. Mimo veškeré překvapení i tento sériový vrah má svůj systém, svou „osnovu“. Ta nám dopomůže k přehledné orientaci, ale zároveň možná zabije veškeré napětí.

V dnešní době masakrálních severských detektivek, které kombinují nejdrastičtější způsoby jatkózního zabíjení, briskní logiku vyšetřovatelů a vypjaté zvraty, je britský Mesiáš průměrným odvarem po všech stránkách.
Nesuďme však příliš přísně – je totiž o nějaký ten rok starší a navíc se to vážně rychle čte :).