Měla na víc

recenze

Šaman (2018) 3 z 5 / pankaplan
Šaman

Šaman hodně sliboval, ale výsledek je spíš rozpačitý. Dal jsem tomu tři hvězdičky z pěti, protože nemohu říct, že by se mi to nelíbilo. Martin Fendrych umí moc dobře vyprávět, a tak se těšíte na to, až se dozvíte, co je v pozadí příběhu a jaká je vlastně pointa. Jenže, pointu knihy se dozvíte hned na začátku a nic dalšího vám o šamanovi kniha neprozradí.

Co se dá říct o zajímavých postavách: Máme tu muže středního věku, který má jisté schopnosti a učí se je používat. Pak tu máme jeho nevlastní matku, která ho patrně nikdy neměla ráda, přesto se po smrti muže uchýlila k šamanovi do statku a on ji tam nechal žít. Pak je tu šamanova přítelkyně, mladičká dívka, která pracuje pro nevládku velmi nenápadně nazvanou autoStop a ta bojuje proti automobilové dopravě (...). No a pak tu je šamanův otec, který pozná jeho vlohy a chce je využít pro socialistickou společnost. Další postavy jsou spíš epizodní - jedná se o šamanovu ženu, jeho děti, nevěřící lékaře a další a další. Chování většiny postav je značně iritující až frustrující.

Jediný vyvíjející se příběh je nakonec vlastně vztahový. Šaman Martina Fendrycha je tak vlastně vztahový román s netradičním hrdinou, který má určité nadpřirozené schopnosti a vy se dozvídáte, jak se je učí využívat a jaké to má konotace. Místy už to navíc autor trošku přehnal s fantazií, takže pokud nemáte esoterickou duši, budete se lehce ušklíbat.

Škoda, ta kniha mohla dát mnohem víc. Estébácká minulost otce hlavního hrdiny mohla přinést zajímavou linku, ale ta byla uškrcena hned v zárodku. Čekal jsem také na to, že autor více vysvětlí, jak mohl šaman učit své metodě ty, které neměli tyto schopnosti. Jakési vágní vysvětlení autor podal, ale není moc věrohodné. Celé je to dobrý pokus, který ale skončil daleko před branami, kterými kniha mohla vejít k velké slávě. Ještě jednou: škoda.

Hodnocení: 55%

Radi123
15.08.2018

Knih o zlých estébácích už bylo napsáno mnoho, ale křehká kniha o lidech hledajících sami sebe a svoji vlastní podstatu je málo. Kniha mi hodně dala. Děj je sice klidný, ale postupně a nenásilně odkrývá vnitřní podstatu muže zvaného Šaman. Jsme svědky jeho duševního zrání a poznávání sebe samého. Spisovatel nechává na čtenáři, aby se sám zamyslil nad obsahem knihy.