Lavondyss: Tajemné srdce lesa

recenze

Lavondyss (1994) 5 z 5 / Standa Šebek
Lavondyss

Na rovinu - nejpůsobivější
kniha, jakou jsem kdy četl!

Zcela jedinečné a unikátní dílo, které nepopsatelným způsobem pohltilo moji duši a
odneslo ji do jiného, podivuhodného světa. Světa, který je cítit vlhkým listím,
hlínou, pulzující mízou v zjizvených kmenech stromů a chladnou vůní kamene
pohanských monolitů. A já mám každou chvíli pocit, že tenký papír knihy nemůže syrovost
tohoto světa udržet a ze stránek na mě nečekaně vyvane dech prastarých kančích
bohů.

Lavondyss je druhý díl volně navazující série Les Mytág. Její stejnojmenný první díl doporučuji číst nejdříve, ale Lavondyss všechny ostatní díly výrazně překonává.

Celý cyklus Lesa Mytág se točí kolem jednoho podivuhodného místa v Anglii - Ryhopského lesa, jenž je pozůstatkem prvotního lesa, který pokryl zemi po skončení doby ledové. Čas, prostor a snad i sama realita jsou v lese relativní. Nejvíce fascinující
jsou však jeho obyvatelé, takzvaná Mytága (imaga mýtů) - les má schopnost vyvolat
z kolektivního nevědomí návštěvníků, společné paměti lidstva, ty nejstarší archetypy legend, bohů či hrdinů (Jáson, Robin Hood, Artuš, keltská princezna Guiwenneth a další) a vtisknout jim reálnou podobu z masa a krve, nebo spíše ze dřeva a mízy.

Přitom máte silně znepokojivý pocit jakoby autor sám prvky svého světa ani nevymýšlel, ale spíše je vytahoval hluboko z vašeho nitra, z nevědomí, které jste ve svém genetickém kódu zdědili po svých předcích z doby kamenné - když Holdstock
zmiňuje jména zapomenutých bohů, fetišů, duchů a šamanů z dob úsvitu
lidstva, víte, že jste ta jména nikdy neslyšeli, ale přesto jsou vám povědomá.
Znáte jejich význam ještě dříve, než vám ho autor objasní. Rezonují vám hluboko
v kolektivní paměti a rozpomínáte se na místa, na nichž jste nikdy nebyli.

Holdstockovy knihy rozhodně nejsou pro každého. Děj v nich často plyne pomalu (a samotný čas v Ryhopském lese často bloudí všelijakými zkratkami a oklikami) a nemálo lidí je proto označuje za nezáživné. Ale pokud si chcete přečíst skutečně
originální fantasy a nechat se unést skutečně výraznou atmosférou, setřeste z ramen
strach, obujte si pevné boty a vstupte do temného přítmí Ryhopského lesa.
Já jsem nalezl cestu zpět už před lety, ale ve skutečnosti jsem z lesa nikdy
neodešel.

AnetW94
23.03.2014

Na tuhle knihu jsem přišla až díky téhle recenzi a musím jen souhlasit - ta kniha je fantastická, dlouho jsem nenarazila na tak silný a poutavý příběh. Z fleku jí mohu přirovnat ke Gaimanovi a jeho dílům. Je úžasná!!

Ikkju
24.09.2013

Už jsem se do knihy pustil, k podzimní náladě sedí, je to krásně sychravé (mimochodem odehrává se děj řady občas i na jaře?)..