Krvavá cesta

recenze

Krvavá cesta (2013) 5 z 5 / MartinaF
Krvavá cesta

Saba žije s otcem, bratrem-dvojčetem Lughem a malou sestrou Emmi u Stříbrného jezera. Tato oblast je velmi nehostinná, je sužována častými písečnými bouřemi a voda v jezeře už dávno vyschla. Přesto se otec nechce přestěhovat, snad kvůli vzpomínkám na matku sourozenců.

Saba je s Lughem nerozlučná dvojice. On je den, ona je noc, kam jde Lugh, tam jde i Saba. Dalo by se říct, že Saba miluje Lugha víc než malou Emmi a položila by za něj svůj život.

Jednoho dne se ale vše změní. Po jedné písečné bouři se objeví neznámí jezdci, kteří zabijí otce a Lugha unesou. Saba se rozhodne, že Lugha najde a vysvobodí ho. Chce nechat Emmi u Mercy, nejbližší sousedce, ale Emmi je tak tvrdohlavá, že uteče a dohoní Sabu. A tak začne jejich dlouhá cesta plná nebezpečí a nástrah. Naštěstí v tom nebudou samy - bude je doprovázet Jack, naprosto úžasný mladý muž, Ike, hromotluk s velkým srdcem a dvě statečné Svobodné Sokolnice a také věrná vrána Nero.

Podaří se jim v takovém malém počtu najít Lugha a zachránit ho?

Tahle kniha mě vážně dostala. Byla napínavá od začátku až téměř do poslední stránky. Četla se jedním dechem a předpokládám, že kdybych měla víc času, tak tuhle knihu přečtu během dvou dnů. Čím to je, že je taková čtivá?

Autorka zasadila příběh do blízké/vzdálené budoucnosti, kdy civilizace Padlých už neexistuje a na jejich troskách vznikl nový život. A u Stříbrného jezera vyrůstá Saba a Lugh. Saba sebe přirovnává k noci a Lugha ke dni pro jeho zlaté vlasy. Jsou nerozlučná dvojice a Saba nevnímá nic jiného než Lugha. Kdy ho pak unesou a jejich otce zabijí neznámí muži, najednou si uvědomí, že má i mladší sestru Emmi. Do té doby byla pro ni vzduch a zpočátku se nemůže smířit s tím, že má na krku malou holku, která ji jenom zdržuje. A i když je jejich vztah nijaký, obě na konci příběhu projdou určitým vývojem a Saba musí na Emmi změnit svůj názor.

Někdy mě Saba pořádně rozčilovala, hlavně tím, jak přehlížela Emmi, jindy bych ji nejraději objala a uklidňovala, to když mluvila o svém bratrovi: "Nikdy jsem nemyslela, že stesk po někom může tak bolet. Ale je to tak. Bolí to. Hluboko. Jako kdyby ta bolest šla z kostí."

Další důležitou postavou je Jack. Charismatický, sexy a správný kluk, který má za sebou nejedno nebezpečí. A kromě těchto vlastností je i vtipný a drzý a Sabu si pořád dobírá. Po důkladném přemýšlení jsem na něj nenašla žádnou chybičku...

Kromě těchto postav zde najdete i další přátele Saby a Jacka. Lugh je trochu v příběhu v pozadí, ale i tak je neustále v jejích vzpomínkách. Velkým zpestřením je vrána Nero, věrný pták, který Sabu nikdy neopustil. Nero je také neuvěřitelně chytrý a bystrý a v jednu chvíli jsem zatoužila po tom mít doma taky takové domácí zvířátko.

Další věcí, která vás při čtení nepustí, jsou krátké a úsečné věty bez dlouhých souvětí. A právě tyhle jednoduché věty způsobily to, že jste pořád v napětí a v očekávání, co bude dál a jak bude příběh pokračovat.

Příběh je vyprávěn v ich-formě z pohledu Saby, takže jste pořád s ní a vnímáte její strach o Lugha i začínající lásku k Jackovi a vyloženě budete cítit teplo jejího srdcekamenu na své kůži.

Je těžké krátce a výstižně popsat tento dobrodružný a jedinečný příběh. Abyste to pochopili, musíte si knihu přečíst sami.

Krvavá cesta Krvavá cesta Moira Young

Saba žije u Stříbrného jezera – pustiny zpustošené neustálými písečnými bouřemi – kde se její rodina snaží přežít a neustále naráží na pozůstatky dávno zaniklé civilizace Padlých. Když čtyři tajemní jezdci unesou její milované dvo... více

Hřibče
04.09.2013

Moc hezky napsaná recenze k určitě velmi zajímavé a poutavé knížce! :)