Kostka sem, Kostka tam

recenze

Zeměpis I. v kostce pro SŠ (2008) / jakear
Zeměpis I. v kostce pro SŠ

Učení je opruz – na tom se shodneme, ne? Už odpradávna si my, polovzdělaní studenti hrůzostrašných středních škol a gymnázií, snažíme nějak ulehčit přípravu do školy, která je obvykle krutá, vyčerpávající a ubírá volný čas. Pánové a dámy od nakladatelství Fragment dlouhou dobu vymýšleli, co s tím. A pak dospěli ke Kostkám – praktickým učebnicím pro středoškoláky.

Samotné učebnice zaujmou již na první pohled svým grafickým zpracováním, které je přizpůsobeno modernímu studentovi. Nabízí dobře čitelný přehled učiva, které není nijak obsáhle, ale přesto nepostrádá důležité informace.

Za zmínku jistě stojí zajímavosti, pikantnosti, odkazy a vysvětlivky, které dokáží studenta zaujmout a přinesou mu nemalou dávku ponaučení případně zábavy.

Zatímco první díl Zeměpisu v kostce provází obecnou geografií a kartografií, druhý zve na cestu kolem světa. Naproti tomu Čítanky nabízejí stovky úryvků slavných i méně slavných děl světové literatury od samotných počátků (Epos o Gilgamešovi) až po konec 19. století.

Kromě všech těchto předností uspějí Kostky i ve studentském rozpočtu – každá stojí jen něco málo přes stovku.

Po výborných zkušenostech s Kostkami, coby cennými prameny učiva gymnazijního vzdělání, nemohu jinak než je doporučit. Snad si každý z vás v nich najdete něco užitečného.