Knižní recenze od R

recenze

Malý princ (2005) / Reniee
Malý princ

Malý princ od Exupéryho patří mezi školní povinnou četbu. Osobně jsem ho v době školních let nečetla, ale když se mi dostal do rukou v podobě, co nabízela prodejna Albert za body za nákupy, neváhala jsem a přečetla jej.
Jsem ráda, že jsem ho četla až takhle v pozdějším věku, protože věřím, že na základní škole bych jej určitě vůbec nepochopila. Proto mi přijde divné, že se malý princ řadí mezi četbu pro děti.
V tomto příběhu je spousta moudrých vět k zamyšlení, které poukazují na různé lidské vlastnosti a vztahy.
Příběh vypráví o pilotovi, který havaroval v africké poušti. Tam se setkává s malým princem, blonďatým klučíkem, který chce od něj nakreslit beránka a má spoustu zvláštních otázek, sám ale na otázky vůbec neodpovídá.
Malý princ řekne pilotovi, že pochází z hodně malinkaté planety a každý den mu o té své planetě vypráví a vypráví taky o tom proč odešel a kde všude cestoval a koho při svých cestách potkal.
Často říká, že dospělí jsou vážně dost zvláštní. Při svém cestování potkal různé lidi s různými vlastnostmi a dost často je nechápal. Nešlo mu na rozum, proč dělají to, co dělají. Viz pijan na třetí planetě:
Malý princ: "Proč piješ?"
Pijan: "Abych zapomněl."
MP: "A na co?"
Pijan: "Na to, že se stydím."
MP: "Za co se stydíš?"
Pijan: "Za to, že piju!"
Knížka je hubeňoučká a budete ji mít přečtenou hodně rychle, takže do povinné četby na střední škole, je to i možná docela dobrá volba, protože nezabere tolik času, jako jiná bichle.
Příběh je pěkný, ale trochu složitější na pochopení, vede k hlubšímu zamyšlení, takže pro menší děti asi ne úplně dobrá volba.
Videorecenze zde: https://www.youtube.com/watch?v=SzLv_IiC2wQ