Kniha plná akce a tajemství.

recenze

Není cesty zpět (2016) 5 z 5 / milunka21
Není cesty zpět

David Raker,
muž, který pátrá po nezvěstných osobách. Jenže byl v jednom případě napaden a to dost vážně. Odstěhoval se do chalupy, kterou mu odkázali rodiče, aby si po tom všem odpočinul a vyléčil se.
Nebydlel tam sám. Pronajal pokoj svému kamarádovi, bývalému policajtovi Healymu, kterému se zhroutil život.
Jednoho dne, jeden malý chlapec nachází na pláži mrtvolu. Místní se nejdříve obrací na Healyho, který záhy volá policii. Nedá mu to, protože srdcem je stále policajt a začne pátrat na vlastní pěst. Což se mu ale moc nedaří, protože mrtvola je tak ošetřená, že není možné zjistit identitu a jeho bývalí spolupracovníci mu odmítají pomoct. David mu marně vysvětluje, že by mu to nadělalo jen potíže, takže Healy se vrací do Londýna.
Za Davidem přijíždí návštěva. Je to jeho bývalá přítelkyně ze školních let Emily. David tuší, že to není žádná zdvořilostní návštěva. Pak to najednou z Emily vypadne. Rodina její sestry zmizela před pár měsících beze stopy.
Vše v jejích domě zůstalo, jako by tam stále byly. Jako by se vypařili ze vteřiny na vteřinu. Zmizeli jen oni, žádná elektronika, oblečení a dokonce i peněženky a doklady zůstali.
Policie uvízla na mrtvém bodě, proto se Emily rozhodla, požádat Davida o pomoc.
Davidovi to nedalo a zapojil do toho své přátele od policie. I s jejich pomocí je to ale záhada, ale Davida to nezastaví a zakusuje se to případu na plné pecky.
Celý případ jde hlouběji, než to vypadá.
Dokonce se neodehrává jen v Anglii, ale i v Las Vegas a to vše jen kvůli jedné fotce, která zachycuje člověka, který by neměl existovat.
Hodně mě překvapilo, že se David, po tvrdém pátrání a seznamování s případem, téměř všechna fakta dověděl už v půlce knihy. Říkala jsem si, co se tedy bude dít v té zbylé polovině knihy. A autor mě neskutečně překvapil, protože ta druhá půlka, byla plná akce, nebezpečí a dávných tajemství.
David jako takový se mi líbil. Sympatický chlap, který se rozhodl, že jakmile mu vstoupí do cesty případ o někom nezvěstném, vyřeší to a pomůže tomu člověku. Jen si ty případy bral moc osobně a narazila jsem tam na pár momentů, když jsem měla chuť ho profackovat. Vím, že upřímnost se cení, hlavně u přátel, ale chvilkami byl na Healyho moc tvrdý. Přeci jen Healy přišel o mnohé a takový lidé by si mohly ublížit i kvůli maličkosti. Ale to je jen můj malý poznatek.
Co se týče té akce a tajemství, jen jsem vydýchala jedno rozuzlení, přišlo další a tak to bylo až do konce knihy. David měl nejednou namále, takže o napětí je tam postaráno také víc, než dost.
Kniha se skládá z kapitol jak z přítomnosti, tak i Davidovi minulosti a střípky ze života ztracené rodiny a dalších, které to zasáhlo. Takže se pomaličku dovídáte, co vedlo k jejich zmizení.
Autor mě dokázal zaujmout už na začátku, což se povede málo komu a text plynul tak krásně, že jsem neměla problém se čtením. Celý děj je pořádně promyšlený, takže je to pořádný thriller, jak má být.
Konec knihy byl překvapivý, i když mě trošičku naštvalo, jak to autor utnul. Člověk se doví něco naprosto překvapivého a najednou je konec, nic víc. Snad to bude rozvinuté v pokračování.
Autor mě touto knihou natolik okouzlil, že rozhodně sáhnu i po jeho druhé knize.
Knihu tedy doporučuji, protože to není složité čtení, ale je tam toho opravdu tolik, že nebudete vědět, co dříve rozdýchávat.