Kdopak je ta zrzka?

recenze

Kdopak je ta zrzka? (2013) 4 z 5 / BookHoarder
Kdopak je ta zrzka?

Kdopak je ta zrzka? je vtipný, milý a navzdory žánru (eroticko-romantický román) i vcelku oduševnělý příběh třiatřicetileté Grace, která se zaplete s o téměř deset let mladším Jackem Hamiltonem, vycházející hollywoodskou hvězdou. Po přečtení anotace jsem čekala jedno velké klišé, a o to víc mě překvapilo, když se z knihy vyklubal docela svěží a v lecčems originální román.

Nemá smysl předstírat, že jde o nějaké hluboce intelektuální čtení. Zrzka je čistokrevná oddechovka, která vznikla pro pobavení a na nic víc si ani nehraje, což je příjemná změna. Děj se točí okolo vztahu Jacka a Grace a staví na jejich slovních přestřelkách a divokém sexu. Alice Clayton má dar popsat milostné scény do detailu, ale přitom nevtíravě, a navíc se zdařile vyhnula stereotypním „vztahokazičům“ typu žárlivá kamarádka nebo neodbytný expřítel.

Hlavní hrdinku Grace Sheridanovou jsem si zamilovala, je sympatická, zábavná a navíc jí to pálí. Clayton se dost možná nechala inspirovat některou ze svých skutečných kamarádek, protože její postava je opravdu uvěřitelná a přirozená. Grace je ztřeštěná a pubertální průpovídky k ní patří, zároveň však stojí nohama pevně na zemi. Ani ji nenapadne házet kvůli známosti za hlavu svou kariéru, a to je v případě daného žánru vítanou výjimkou. Její protějšek Jack je naopak na svůj věk a postavení docela uvědomělý a skromný. Místy je sice možná až příliš dokonalý, ale Clayton ho vystihla tak umně, že jsem jí to s potěšením spolkla.

Příběh je zezačátku hlavně o sbližování a vzájemném oťukávání obou hrdinů, načež se děj zhruba v půlce přehoupne v téměř nepřetržitý sex. Ten sice díky autorčiným vynalézavým popisům jen tak neomrzí, ale občas je trochu přehnaný – třeba když Grace dosáhne skoro dvou desítek orgasmů za jednu noc. Možná jsem pouze zoufale neinformovaná, ale takový výkon mi přijde hodný Guinessovy knihy rekordů. Malou (ale opravdu jen pidi) vadou na kráse je v případě Zrzky skutečnost, že se v českém překladu trochu ztrácí některé odkazy na americkou pop-kulturní scénu. Pravděpodobně to ale ani nepostřehnete.

Sečteno a podtrženo, Zrzka je opravdu povedená oddechovka, a pokud se rádi odreagujete nad dvěma sty stran plných flirtování a sexu, Kdopak je ta zrzka? je pro vás jako stvořená.