Kam až je hra může zavést?

recenze

Pět (2015) 5 z 5 / Aires
Pět

Gratuluju ti- našel jsi to! Tato keška je součástí hry geocachingu, moderního honu za poklady s pomocí GPS. Pokud jsi na ni narazil jen náhodou, pak je tvůj lov u konce. Opět ji ihned uzavři a dej ji zpět na místo, kde jsi ji našel. Je to ve vašem vlastním zájmu, věřte mi.

Podobný dopis čeká vyšetřovatelku Beatrice Kaspary, na místě kam ji zavedla stopa. Na pastvině poblíž Salzburku leží mrtvá žena a na chodidlech má vytetovanou podivnou kombinaci písmen a čísel. Beatrice, vyšetřovatelka místního oddělení vražd, uhádne, že se jedná o souřadnice. Společně se svým kolegou Florinem se vydávají po krvavé stopě a na tomto místě na ně čeká děsivé překvapení- ruka zatavená do fólie a vzkaz od vraha s indíciemi, které je mají nasměrovat na další souřadnice.

Vyšetřovatelé jsou tak nechtěně vtaženi do hry, kterou s nimi hraje jejich vrah. A ten vše sleduje zpovzdálí a přihlíží zvrácené formě geocachingu, při které místo kešek vyšetřovatelé nachází uřezané části těl.Později se vrah spojí s Beatrice a hra tak nabere i osobnější rozměr. Beatrice se stává pouhým pěšákem ve hře na kočku a na myš a před sebou má spoustu hádanek, které je třeba rozluštit. A mezitím počet mrtvých stoupá..Kam až je hra může zavést?

Nejdříve přidám své vlastní varování. Jestli jste na tuto recenzi narazili jen náhodou a netoužíte se nechat vtáhnout do napínavého honu za poklady, ihned ji zavřete a nečtěte dál. Je to ve vašem vlastním zájmu, věřte mi. Kniha Pět od Ursuly Poznanski je totiž natolik čtivá a chytlavá, že vás vtáhne do příběhu a nepustí.

Hlavním tématem, které se prolíná celou knihou je geocaching, moderní verze lovu pokladů, při které vás navigace navede na souřadnice, kde se ukrývá schránka, zvaná keška. Pokud o této hře nic nevíte, nezoufejte. Hlavní postavy o ní také slyší poprvé a v knize je vše krásně vysvětleno. Musím před autorkou smeknout, zakomponovat do příběhu geocaching byl skvělý nápad. Kniha je tak originální a pokud po jejím dočtení nebudete mít chuť vyrazit najít svoji první kešku, někde se stala chyba.

Pět ovšem není jen o geocachingu. V první řadě jde o dobře promyšlenou detektivku se spoustou napětí, hádanek a akce. Není to kniha pro bázlivce, protože v ní najdete i pár scén při kterých půjde o život. Děj nikde nepokulhává a překvapí vás pár dějových zvratů, ale přesto mám malou výtku. Zkušený čtenář možná vraha odhalí dříve, než na konci knihy. Jeho motivy, proč vraždil se dají pochopit, ale pro příště by neuškodilo zápletku více promyslet. Více pozornosti by si zasloužili i postavy, protože ty vedlejší jsou poněkud nevýrazné.

Ale to je jen pár drobných vad na kráse. Pět je skvělá jízda od začátku až do konce, bez zbytečných popisů a jiných průtahů. Když se do knížky začtete, stránky budete otáčet bleskurychle. Knihu mohu jen doporučit a vzkaz autorce- TFTB (thanks for the book)!

Pět Pět Ursula Poznanski

Na pastvině leží mrtvá žena. Zavražděná. Na chodidlech má vytetované souřadnice. Na označeném místě čeká příšerný nález: ruka zatavená do plastové fólie a hádanka, jejíž řešení vede ke schránce s další uříznutou částí těla. V mi... více