Elementum v sobě spojuje sílu čtyř živlů

recenze

Elementum (2016) 4 z 5 / Aires
Elementum

Ohnivě napínavé dobrodružství, svěží jako vítr, do jehož hlubin se naplno ponoříte a které vás k sobě připoutá pevně jako skála. Přesně takové je Elementum, které vám ukáže neobyčejný svět plný živlové magie.

Alex Summers vede celkem obyčejný život. Má milující rodinu, přátele a jeho největším problémem je blížící se maturita. Jednoho dne však začne mít pocit, že ho někdo sleduje. Brzy se s tajemným neznámým setká v tváří v tvář a dozvídá se překvapivé odhalení o své rodině. Ačkoliv Alex vždy věděl, že je adoptovaný, nikdy ho nenapadlo, že mu v žilách koluje královská krev. Cizinec, který mu byl posledních pár dní v patách, je totiž jeho dědeček a král podzemní říše, jejíž lid vládne schopností ovládat čtyři základní elementy. Voda, oheň, vzduch, země. Jen někteří, lidé s královskou krví, jsou schopni vládnout všem živlům. Jedním z nich má být i Alex, který však této báchorce nevěří. Ovšem jen do chvíle, kdy si své schopnosti vyzkouší na vlastní kůži.

Alex se má stát příštím králem Mioryvské říše. Její obyvatele už dlouho ohrožuje jeho bratr Zek, který má trochu jinou představu o tom, kdo by měl být králem. Alex musí udělat vše, aby skryté království ochránil. Čeká ho cesta do podzemní říše skryté přímo v srdci hor . Musí se naučit ovládat své schopnosti a být připraven, protože střetnutí s bratrem se blíží...

Elementum je svěží young adult fantasy, která mě nalákala svojí obálkou i anotací. Navíc jsem po delší době chtěla zkusit knihu od českého autora. Kniha vás zavede do Mioryvské říše, která se již stovky let skrývá před zraky lidstva. Vítejte v mystické říši bez elektřiny a slunečního svitu, ale naopak plné živlové magie. Autor si s představou svého světa opravdu pohrál, ten je proto originální a s bohatou historií. Spolu s Alexem poznáte všechny jeho kouty. Říše je skutečně rozmanitá, proto by se hodila mapka pro lepší orientaci.

Hlavní hrdina Alex je sympatický a rozumný mladík. Kniha je psaná z jeho pohledu a snadno se tak do příběhu vžijete. Po počátečním odhalení Alexova původu vás čeká především popisování toho, jak se učí ovládat své schopnosti. Tahle fáze trvá poměrně dlouho a vše je popsáno velmi podrobně. I když autor oplývá nápady a fantazií, po čase se detailní popis Alexových schopností začne opakovat .Knize by prospělo menší proškrtání. Nesedí i pár logických věcí, jako například to, že Alexova rodina poměrně klidně přijala fakt, že jejich syn ze dne na den odjíždí zachraňovat ztracené království.

Nemyslete si ovšem, že číst tuto knihu je nuda, to v žádném případě. I přes uvedená menší negativa se příběh krásně četl a doslova mě přikoval ke svým stránkám. Oceňuji originální prostředí a nápad. Autorovi se podařilo do knihy zakomponovat všechny ideální ingredience- napínavé závěrečné finále, objevování nového světa, magii, lásku i navazování přátelství. Dohromady to tvoří zdařilý a čtivý mix, kterému se těžko odolává. Jako prvotina je kniha povedená a mám tušení, že příští díl bude ještě lepší a zavede nás do již slušně rozjetého příběhu.