Jednou tenkrát v Omaze v roce 1986

recenze

Eleanor & Park (2014) 5 z 5 / Safienka
Eleanor & Park

Do této knihy jsem se pustila, protože jsem čekala nějakou oddechovku, při které zavzpomínám na školní léta. Eleanor a Park je dílo, které je zařazeno do oddílu pro dospívající a ještě lépe pro dívky. Ale! Tato kniha si zaslouží mnohem víc. Měla by se ocitnout na dosah těm, kteří si chtějí přečíst něco strhujícího, krásného a nečekaného. Možná jsem moc nadšená. Ale důkaz toho, že jsem to prostě jen hltala a nakonec jsem si neodpustila slzy na závěr, mluví za vše. Protože sakra, dvě slova nakonec? To jako vážně? Potřebuju nutně víc. Víc informací, víc slov.
Příběh Eleanor a Parka se odehrává jednoho školního roku 1986 v americkém městě Omaha. Všichni mají zaběhlý život, který jim naruší výstřední Eleanor. Dívka, která se musí dělit o svůj chudý a maličký život se čtyřmi sourozenci, týranou matkou a neustále ožralým nevlastním otcem. Bohužel nepatří mezi ty štíhlounké a pohledné spolužačky, které by ji s radostí vzaly mezi sebe. Její vzezření je poněkud šílené. Proto ani její nástup do nové školy není procházka růžovým sadem. Naštěstí jí vše zpříjemní korejský chlapec, který jí nečekaně pustí sednout v autobuse. Tímto krokem se mladý pár ocitá před soudem ostatních. Každý si musí zvyknout a každému to jde jinak rychle. Eleanor a Parka začne spojovat nejenom vášeň ke čtení komiksů, punkrockové hudbě, ale hlavně to, že jsou oba trochu jiní. Možná proto se začnou svým způsobem obdivovat a přitahovat. Pravá láska kvete v každém věku a v tomto případě je opravdu nečekaná, strašně zranitelná, ale tak nádherná. Vždy, když něco takového máme, tak se bojíme, že to ztratíme. Ani tady to není jinak. Park řeší svoji situaci doma, kdy se bojí, že tu divnou dívku jeho rodina nepříjme a Eleanor se snaží vše utajit před svým šíleným otčímem.
Téma šikany proplouvá celým dílem a já jen zatínám zuby a snažím se nerozčilovat jako to dělal Park. Autorka skvěle poukázala na to, že se to děje pořád a vždy. Jenom o tom nemusí nikdo moc vědět, protože oběti se nesvěřují.
Fascinující příběh, který mě hodně zaujal a určitě jsem ho nečetla naposledy. Krásně napsáno. Svižný děj, který využívá střídání hlavních postav a úhlů pohledů.
Skvělé!
Doporučuji.