Jaké tajemství ukrývá "Palác jediného boha"?

recenze

Akta Julián (2017) 4 z 5 / mmmisulka.r
Akta Julián

Jaké tajemství ukrývá
"Palác jediného boha"?

Lang Reilly je zpět a to se vší parádou! Náš bývalý tajný agent je sice už možná značně vysloužilý, ale rozhodně mu nechybí instinkty dobrého vojáka i špióna. A tam, kde selže jeho vlastní um, tam mu kryje záda jeho přítelkyně Gurt, která svojí agentskou profesi ještě na hřebík nepověsila.

Myslíte si, že konspiračních teorií na téma božství, církve a svatého grálu bylo napsáno víc než dost a že už vás nic nemůže zaskočit ani překvapit? Pche! Mýlíte se! Těchto knih není nikdy dost. A tam kde objevil úrodnou půdu Dan Brown, Steve Berry aj., tak tam začal kopat i Gregg Loomis.

Autoři, kteří si pohrávají s konspiračními teoriemi a hlavně se svatou církví a bohem samotným, rozhodně nešlapou vedle. Loomisovi se povedlo to, co jeho předchůdcům, získat si na svou stranu značný počet čtenářů a možná si maličko znepřátelit církev, ateisty, odborníky a další "neznabohy"! Ale proč to vlastně píši... V knize Akta Julián dostává církev a hlavně samotný Bůh/Spasitel/Mesiáš/Ježíš opět maličko na frak! A když k období ukřižování Ježíše zamotáme ještě konec druhé světové války, Hitlera a nacistické praktiky, tak dostaneme znamenitě zapeklitý a fascinující příběh.

Římský císař Julián Apostata byl zřejmě dobrý šprýmař a nebo to bylo všechno úplně jinak? Těžko spekulovat. Julián totiž nechal sepsat do starých listin údajnou obžalobu křesťanství a možná i samotného krále Židů. Tyto svitky bezpečně ukryl na místo, kde by to nikdo nečekal. Avšak zanechal jisté vodítko, které se velmi těžko chápe a v tom je právě ten vtip...

Německá velmoc a samotný Führer je sice možná u konce své vlády nad Evropou, ale i tak se chce pojistit do budoucna a co jiného jim může pomoci začít jinde a znovu... Konfiskace! Snaží se zachránit ze zabaveného majetku ještě co se dá a stáhnout se do bezpečí. Věděli jste, že Hitlera fascinovalo vše, co bylo spojené s náboženstvím nebo okultismem? A právě proto ho nalezení jistého tajemneho nápisu donutilo vynaložit veškeré prostředky k tomu, aby našel to, co nápis ukrýval... Poklad, pravda, co vlastně?

Palác jediného boha ukrývá tajemství, které opět může otřást dějinami celého lidstva a hlavně křesťanstvím. Lang Reilly se do příběhu zamotává velmi pozvolna, ale pak už není cesty zpět. Kdo mu jde po krku tentokrát? A jaké tajemství ukryl císař Julián na místě, kde by to paradoxně nikdo nečekal? Pod svícnem bývá největší tma!

Můj dojem:
Po přečtení prvního dílu této série - Případ Pegasus, jsem věděla, že se dalšímu dílu na zoubek jisto jistě podívám. Gregg Loomis si velmi snadno získává čtenáře na svou stranu, umí upoutat, šokovat i odzbrojit. Hraje si s emocemi a napíná vaše struny zvědavosti na maximum. Nedokáži vám ale teď říci, který díl byl lepší, jestli Případ Pegasus nebo Akta Julián. Obojí se každopádně hodně povedlo. Možná se v Aktech objevuje více akčních scén.

Byla jsem opět spokojená, až na jednu malou výhradu. Autor si mohl více vyhrát s drobnými detaily v knize, s rozuzlením zápletek a jistými údaji, které mi přišly maličko nedotažené. Když se nad tím ovšem zamyslím, tak se domnívám, že to byl záměr. Lehce ožehavé téma je možná lepší nechat s pár otazníky.

I v tomto díle nemůže chybět svérázná a věčně se přeřekávající se Gurt, otec Francis a jeho nepřeberné množství latinských frází i chlupáč Brumla, který je stále v Langově bytě "na černo". Vracíme se zpět tam, kde jsme po aféře s Pegasem skončili a začínáme nové dobrodružství jen nedaleko toho minulého...

Kniha má moje velké doporučení, tato série má slušně našlápnuto a já už se teď po druhém dílu vůbec nebojím, že by se z této série mohl stát propadák. Ba naopak! Nemáte chuť na trošku té konspirační teorie a procházku "Věčným městem", kde kulky sviští vzduchem, mrazí vás v zádech a jednotky SS nejsou zase až tak úplně minulostí?

Hodnocení: 80%
Recenzní výtisk od Knih Dobrovský