Insomnie

recenze

Insomnie: Co kdybyste nikdy nemuseli spát? (2017) 4 z 5 / mmmisulka.r
Insomnie: Co kdybyste nikdy nemuseli spát?

Moc dobře vím, jak dlouhý dokáže být den, jak dlouhých je 24 hodin. Sedm dní v týdnu a 365 dní v roce. Vím to. Žiji každou tu vteřinu, žiji a nespím!
Nemůžu!

Jmenuji se se Sára a jsem insomnička. Přiznávám se, vám se přiznat smím, můžu a musím. Vy totiž budete číst můj příběh, tak jak jsem ho sama prožila. Budu vás otravovat, vkrádat se do myslí a nutit vás odpovídat na spoustu všetečných otázek. Budu vaším dnem i nocí. Budu tu i v tu chvíli, kdy budete spát, protože já nespím, nikdy. A už ani nikdy spát nebudu.

Jmenuji se Sára, Sára Nicksonová a jsem spisovatelka. To je další důležitý fakt, který byste měli znát. Je toho tedy spousta, co byste o mně měli vědět, ale začněme raději pomaleji. Nechci o vás totiž přijít. A když vám hned na začátku řeknu, že jsem spisovatelka a že píši knihy pro děti, pak si vás určitě získám na svou stranu.

Možná mi budete závidět, možná ne, ale věřte, že není vůbec co. Uvědomujete si vůbec, jak insomnikovi neubíhá čas, jak mu splývá a ze dne na den ztrácí přehled o tom, který den v týdnu právě prožívá? Nelamte si s tím hlavu, já už jsem zvyklá. Svůj den si dokáži užít naplno, to mi věřte!

Knihy píši jako na běžícím pásu, ale svému vydavateli je nemůžu servírovat tak rychle, bylo by to podezřelé. Když ty spíš, tak já mám spoustu času na psaní a nejen na to. Je toho spousta, co se dá v noci dělat a ne všechno z toho co dělám je legální. Ale mám štěstí.

Během jednoho dne se pomocí webových kamer můžu dostat na jakékoli místo na zemi, pozoruji spící město, tiché a bez lidí. Až na jedno místo, kde sedí on. Je tam i dnes. Kdo to vlastně je? Proč nespí jako všichni ostatní "normální" lidé?

A on mi jednoho dne ukáže, že na světě nejsem jediná, možná tohle moje krásné město není jen moje a možná není tak spící, jak se na první pohled zdá....

Jsem Sára Nicksonová a toho dne, kdy jsem ho poznala, se můj život otočil o 360°. K dobrému i zlému. Jsem insomnička, která má pro někoho velmi velkou cenu a to ještě nevíte spoustu dalších věcí.

Otevřete oči, věnujte mi svůj čas a já vám povím příběh, bude vás to stát jen pár hodiny spánku. Nebudete litovat!

Můj dojem:
Vladimíra Šebová? Znáte ji? Měli byste! Tato mladičká slovenská autorka totiž za vaši pozornost rozhodně stojí!

V době, kdy mě autorka kontaktovala s prosbou o zrecenzování její knihy, jsem byla rozhodnuta nepřijímat žádné další nabídky knih. Už tak jsem byla zavalena recenzními výtisky. Odolali byste této nádherné obálce? A co pak teprve velmi nadějné a lákavé anotaci?

Udělala jsem tedy výjimku a v žádném případě jí nelituji. Kniha byla skvělá! Ano, našla jsem pár much i mušek, ale i tak jsem si čtení dost užila!

Kdybych měla být za hnidopicha, tak bych měla vyzdvihnout trochu jednodušší děj na tak silný potenciál. Možná bych ocenila více hloubky v jistých úsecích, ale! Jako celek působila kniha vyváženým a smysluplným dojmem a když se to tak vezme, občasná jednoduchost mi vůbec nevadila.

Příběh o insomnii? Četli jste už nějaký podobný román? Já tedy ne. Skvělý nápad, skvělé promyšlení děje, sympatičtí hlavní hrdinové a jako bonus ještě i něco navíc, což bych nerada prozradila. A tím si mě autorka v určitou chvíli doslova omotala kolem prstu. Příběhu totiž dodala ještě pár zajímavých a neobvyklých vlastností.

Insomnie je prvním dílem plánované trilogie, na Slovensku už se dočkali i Hypersomnie a já doufám, že na český překlad nebudu muset čekat tak dlouho. Protože jsem fakt hodně zvědavá na pokračování. Příběh prvního dílu byl sice ukončený, ale dal dostatečně najevo, že není všem dnům konec. Také doufám v ostřejší grády příběhu, ostré lokty hlavní hrdinky a mnohem větší projevení nově objevených vlastností.

Zkrátka a dobře, knihu mohu s klidným svědomím doporučit všem milovníkům lehkého sci-fi, nevšedních příběhů a těm, kterým nevadí jednodušší podání příběhu. Autorku chválím za nápaditost a do budoucna přeji hodně štěstí a spoustu nadšených čtenářů. Ačkoli je kniha řazena do literatury pro mladší generaci čtenářů, tak to rozhodně nemění nic na faktu, že sedne i starším. Jsem toho živým důkazem.

Hodnocení: 79%
www.kniznidenicek.blogspot.cz