Idylka na švédském venkově

recenze

Farma (2016) / Lea47
Farma

Tom Rob Smith, autor úspěšné knihy Dítě číslo 44, rozvířil literární hladiny i svojí knihou Farma.

Danielovi rodiče se rozhodli na stará kolena odejít z Londýna a strávit důchod na malé farmě v matčině rodném Švédsku. Vše se zdá naprosto v pořádku. Daniel si žije svůj život v Anglii v přesvědčení, že rodiče se měli, mají a budou mít vždy dobře a návštěvu u nich pořád odkládá. Tajně žije se svým přítelem a s společně s návštěvou odkládá také odhalení své orientace.

Jednoho dne nečekaně zavolá otec a informuje syna o matčině špatné zdravotním stavu. Než se Daniel ze zprávy vzpamatuje, volá mu matka. Má pro něj šokující informace, se kterými ho musí seznámit. Je odhodlaná za ním letět do Anglie a nabádá ho, aby otci už nikdy nevěřil ani slovo.

Než se Daniel naděje, matka je v Londýně. Vypadá jinak než dřív a chová se podezřele. Otec je jí společně se svými kumpány v patách, ale přeci jen nějaký čas pro vysvětlení je. Zoufalá žena se ke svému jedinému synovi upíná jako k poslední naději. Je blázen nebo má opravdu důkazy ke komplikovanému zločinu, ve kterém je zamotaný i otec?

Ani se nechce věřit, že poklidný švédský venkov, kde jsou od sebe farmy vzdáleny desítky metrů, uprostřed idylické přírody, by mohl být příhodným místem pro páchání promyšleného zločinu. Navzdory vzdálenosti mezi jednotlivými usedlostmi se tu lidé znají více než ve městech a o některých se ví ledacos.

Daniel se ocitá v nelehké úloze. Musí rozhodnout mezi rodiči. Nezbývá než vyslechnout matčinou vyprávění. Děj knihy plyne poměřně poklidně, matka vypráví příběh pěkně od začátku a předkládá jeden důkaz za druhým. Někeré jsou více, jiné méně věrohodné, každopádně tady rozhodně něco není v pořádku. Ženino vyprávění je umocněno jejím dětstvím stráveným na švédské farmě. Je nucena poodhlait i tajemství svého dospívání a znovu rozdrápat zdánlivě zacelenou ránu nečekaného útěku do jiného státu. Daniel matku vyslechne a vydává se do Švédska vypátrat pravdu. Ví, že jí to dluží.

V knize se střídá matčino vyprávění s Danielovým pohledem. Jakmile je příběh dovyprávěn, čtenáře dějem provádí už jen Daniel. Některá matčina tvrzení a odrazové můstky pro další pátrání byla založena pouze na jejích pocitech, které byly někdy poměrně nepřesvědčivé.

„Nemohla jsem mu dovolit, aby ji odtamtud odvedl. Mia se opila z nějakého důvodu. Měla jsem neklamný pocit, že se opila kvůli tomu, aby se s někým utkala, aby si dodala odvahu. Bylo mou povinností jí pomoci získat čas, aby svůj plán mohla provést.“

Čtenář hnán touhou po odhalení pravdy rychle otáčí jednu stránku za druhou. Než si uvědomí, že už se trošku nudí, do konce knihy zbývá jen pár stran, proto knihu málo kdo odloží. Členitý text společně s autorovou jazykovou obratností nahrává svižnému čtenářskému tempu. Závěr je každopádně překvapivý, ovšem oproti vysoce nasazené laťce dramatického začátku příběhu je pro mě lehkým zklamáním.

Knihu zakoupíte v Knihy Dobrovský.

Farma Farma Tom Rob Smith

Autor celosvětového a oceňovaného bestselleru Dítě číslo 44 se tentokrát ponořil do temných vod rodinného psychothrilleru. Daniel je přesvědčen, že jeho rodiče si po odchodu z Londýna užívají klidný důchod na odlehlé farmě v matč... více