Hvězdy někdy nepřejí

recenze

Hvězdy nám nepřály (2013) 5 z 5 / Oifa
Hvězdy nám nepřály

Na knihu Hvězdy nám nepřály od Johna Greena jsem narazila opravdu náhodou. Filmový trailer mne uchvátil natolik, že jsem si ji hned druhý den musela pořídit. Je zařazena do skupiny „Young Adult“. Knihovnická komise ji zařadila dokonce mezi 10 nejlepších knih pro dospívající, ale já tvrdím, že je jedno, jestli je vám 15 nebo 95. Tato kniha zanechá stopu v každém, kdo otočí posledním listem. Možná proto bude tak těžké vyjádřit ty pravé pocity.
Hazel Grace nemá jednoduchý život. A nikdy ani neměla. Ve třinácti letech jí poprvé diagnostikovali rakovinu. Teď jí je 16 a její plíce jsou stále plné rakovinových buněk, které jí přitěžují na žití. Proto, aby mohla žít, potřebuje vzduchovou bombu, která jí taky moc nepomáhá. No, uznejte sami. Bavilo by vás tahat za sebou celý den na malém vozíčku bombu, která vám pomáhá dýchat? Takový člověk, musí být hrdina. Hazel se seznámí na podpůrné skupině - „Ahoj, jmenuji se tak a tak a mám rakovinu“ (pomohlo by Vám to?)- s mladým, vysokým, krásným, usměvavým Augustem. Jasně, ze začátku se může zdát, že je to jeden z tisíců namyšlených frajírků, ale nakonec poznáte, že tak špatný zase není.
Augustus Waters také sám poznal význam slova rakovina. Když se jí nehodlal poddat, tak mu vzala alespoň nohu. Místo toho má super protézu, která alespoň trochu usnadní trápení. Guse a Hazel spojí dohromady jedna věc – je to kniha. Oba ji mají rádi, ale oba si také myslí, že nemá konec. Právě proto se do sebe zamilovali. Vydají se na dobrodružnou cestu najít pravdu – najít spisovatele a dostat z něj konec příběhu. Zklamáním pro ně je realita. Z nadějného spisovatele se stal arogantní alkoholik. To nemění nic na tom, že cesta do jiné země se sblížila ještě mnohem víc.
Celá kniha dokonale poukazuje na to, jaký je život s rakovinou. Najdete tam směsici slz i úsměvů. Pokud se ji rozhodnete číst, tak mějte připranou zásobu kapesníčků, protože nikdo se neubrání slzám. Po dočtení posledních stran jsem doufala, že ještě nejsem u konce. Doufala jsem, že příběh nekončí 236stranou. Kniha uchvátí, nadchne, změní Vaše názory a postoje a hlavně probudí Vaše srdce k lásce.