Hra na maso

recenze

Zulu (2014) 5 z 5 / Palele
Zulu

Jihoafrická republika. Kapské město úpí pod dalším přívalem horkého slunce a na předměstí v botanické zahradě je nalezeno tělo zmasakrované bělošky z dobré rodiny. V krvi stopy dosud neznámé drogy. Vyšetřování se ujímá Zulu Ali Neuman a jeho kolega Brian Epkeen. Jsou to hoši k pomilování, plní temných míst – šéf kriminálky Ali Neuman, obrovitý černoch s očima jak černé díry (jako dítě přežil čistky, při nichž zahynul jeho otec i bratr, což ho poznamenalo na celý život) a magor Brian, co ohne každou sukni.
Vypadá to poměrně jednoduše, vypátrat vraha, stopy jasně vedou k drobným distributorům drog. Ale nic není, jak se zdá. Stopy jsou zavádějící a jestli ze slumů zmizí pár dalších lidí, nikdo si toho nevšimne. Dá se vůbec ve vší té bídě a špíně najít pravda ? Pověry, čarodějnictví a hlavně droga, co dělá z lidí agresivní blázny, kteří se nezastaví před ničím. A aby toho nebylo málo, je tu taky mocenská politika, co jim háže klacky pod nohy.
„Když sejmu bílýho, matka bude ráda..“ Hoši z předměstských gangů si neberou servítky a mrtvých přibývá. Minulost není ani zdaleka zapomenuta. Všechno se zamotává a když konečně vypluje na povrch holá pravda, zůstane jen pomsta. A všichni musí zaplatit.
Příběh si Vás omotá a zatne drápky.
Tohle není odpočinková četba, tohle je Afrika. Bez pozlátka. Vtáhla mě po prvních stránkách. Brodí se násilím a bahnem a na duši po ní zůstanou temné šmouhy. Asi taková je, ale i přesto bych se tam chtěla vrátit.. Snad přijde další příběh. Sáhnu po něm bez váhání, i když mi možná znovu potečou slzy.
Byla jsem v Africe. Nebo se mi to možná jen zdálo….
Jsou knihy, ke kterým se z různých důvodů vracíme, jsou knihy, které projdou naší myslí, aniž by zanechaly výraznou stopu a potom jsou knihy, ke kterým se už nepotřebujeme vracet a přesto na ně nedokážeme zapomenout. Tohle umí dobrý příběh. Tenhle dobrý je.
Ale není to literatura faktu, je to román. A tak je třeba k němu i přistupovat.
A chtěla bych hodně vyzdvihnout kvality překladatele této knihy. S tak krásným poetickým jazykem jsem se dlouho nesetkala a je i jeho velkou zásluhou, že je (aspoň pro mě ) Zulu malým mistrovským dílem.

Zulu Zulu Caryl Férey

JAR. Jako dítě unikl Ali Neuman, příslušník etnika Zulu, milicím strany Inkatha bojujícím proti Africkému národnímu kongresu. Ani jeho matka, která tehdy byla jediná z rodiny v bezpečí, netuší, čím prošel… Jako policejní ředit... více